Hlavní obsah

Od silného autismu až k prvnímu titulu. Americký tenista Brooksby napsal silný příběh o vůli a bojovnosti

Jeho příběh ukazuje, že když člověk neztratí vůli a má stále chuť bojovat, dokáže velké věci. Americký tenista Jenson Brooksby trpěl v dětství těžkou formou autismu, což ho ovlivnilo i v profesionální kariéře. Částečně i kvůli tomu vynechal tři dopingové kontroly a svůj milovaný sport nemohl přes rok vykonávat. O víkendu ale ukázal, že hrát umí. Opanoval turnaj v Houstonu a poprvé v kariéře zvedl nad hlavu vítězný pohár na okruhu ATP.

Foto: Profimedia.cz

Jenson Brooksby si po skalpu Tommyho Paula vítězoslavně zařval.

Článek

Jeho cesta turnajem byla trnitá a náročná. Klidně by mohl dostat přezdívku Král odvrácených mečbolů. Vždyť už v úvodním zápase dvoukolové kvalifikace, kam dostal divokou kartu od pořadatelů, ho v souboji s Argentincem Federicem Gomezem dělila jediná prohraná výměna od vypadnutí.

Hned tři mečboly pak díky urputné bojovnosti a vůli po vítězství vymazal v tie-breaku klíčového třetího setu osmifinále proti Chilanu Alejandru Tabilovi, jeden pak v semifinále s Tommym Paulem. „Jsem člověk, který nenávidí prohry a miluje vyhrávání, což se přenese i do těžkých situací, a právě díky své nátuře jsem schopen tyto situace zvládnout,“ usmíval se Brooksby.

Ve finále proti slavnějšímu krajanovi a světové sedmnáctce Francisi Tiafoevi už Brooksby (před turnajem až 507. hráč na žebříčku) podobnou situaci nedopustil. Po výsledku 6:4, 6:2 slavil v neděli večer premiérový titul.

Foto: Profimedia.cz

Americký tenista Jenson Brooksby s trofejí pro vítěze turnaje v Houstonu

„Triumf pro mě znamená strašně moc. Ovládnout nějaký turnaj byl pro měl jeden z největších cílů od doby, co tenis hraju na profesionální úrovni. Zažil jsem nejlepší týden svého života,“ vyznal se Brooksby. Moc dobře ví, že největší zásluhu na jeho úspěchu má kromě trenéra i matka Tania.

„Když jsem byl hodně malý kluk, byl jsem silný autista. Do čtyř let jsem nemluvil. Někdy až 40 hodin týdně jsem měl intenzivní terapie. Ale moje matka to nikdy nevzdala. Udělala všechno, aby mi pomohla. Bez ní bych nebyl tam, kde jsem. Mám štěstí, že mám rodiče, kteří se odmítli vzdát,“ uvedl Brooksby už v prosinci na svém instagramovém účtu.

O necelý měsíc později se po dvou letech vrátil na okruh, kde poprvé zaujal už v roce 2021, kdy se stal nejmladším Američanem (Brooksbymu bylo 20 let), který se po 19 letech dostal do 4. kola US Open. O devět měsíců později dosáhl kariérního maxima na 33. místě na světě. Jenže pak začaly problémy. Nejprve operace obou zápěstí a pak 18měsíční trest za vynechání tří dopingových kontrol. Ten byl nakonec o pět měsíců zkrácen.

„Agent mě každý den sledoval, protože pro můj mozek je těžké se soustředit na víc věcí. Je pro mě pozitivní, že se mohu soustředit na pár jednoduchých věcí. Ale nevýhodou je, že se nám hráčům děje tolik věcí, že se v tom těžko orientuji. Jsem s tím ale smířený,“ uvedl Američan, jenž nyní doufá v alespoň rok bez výrazných zdravotních patálií.

„Doufám, že když se to povede, budu moc hrát větší turnaje a žebříčkem budu stoupat,“ dodal na závěr Brooksby, jemuž nyní patří 175. příčka.