Hlavní obsah

Nevídané gesto. Grandslamový šampion přiznal doping a nechal si zastavit činnost

Aktualizováno

Je to hodně nečekaná zpráva. Zvláště pak po dopingových kauzách tenisových megastar Jannika Sinnera či Igy Šwiatekové. Dvojnásobný grandslamový šampion ve čtyřhře Australan Max Purcell totiž přišel s prohlášením, ve kterém se přiznává k porušení dopingových pravidel. Zároveň si šestadvacetiletý tenista nechal dobrovolně zastavit činnost. V pondělí to oznámila Agentura pro bezúhonnost tenisu (ITIA).

Foto: Frank Franklin II, ČTK/AP

Dvojnásobný grandslamový šampion ve čtyřhře Max Purcell z Austrálie

Článek

Aktuálně dvanáctý hráč deblového žebříčku Purcell přiznal porušení pravidel týkajících se využití zakázané metody a nechal se dobrovolně suspendovat 10. prosince. Na instagramu Purcell uvedl, že nevědomky dostal infuzi vitamínů nad povolený limit 100 mililitrů.

„Na klinice jsem říkal, že jsem profesionální sportovec a infuze musí být méně než 100 ml. Ale záznamy ukázaly, že to bylo nad 100 ml,“ napsal Purcell. „Byl jsem z toho zničený, protože si zakládám na tom, že dělám vše podle pravidel WADA (Světové antidopingové agentury). Dobrovolně jsem tuto informaci nahlásil ITIA a byl jsem maximálně transparentní. Těším se, že brzy vrátím na kurty,“ dodal.

Purcell letos vyhrál s krajanem Jordanem Thompsonem US Open a ve sbírce má wimbledonský titul s jiným Australanem Matthew Ebdenem z roku 2022. Celkově má na kontě osm vyhraných turnajů ve čtyřhře, dvakrát byl také ve finále Australian Open.

Šestadvacetiletý rodák ze Sydney je aktuálně na 105. pozici singlového žebříčku. Na seznamu přihlášených hráčů pro Australian Open, jež začne 12. ledna, nefiguruje. Zda to je kvůli jeho dopingovému případu, není jasné.

ITIA koncem listopadu oznámila, že polská hvězda Šwiateková měla pozitivní test na trimetazidin a dostala měsíční distanc. Sinner měl v březnu dva pozitivní testy na anabolický steroid klostebol, ale byl osvobozen. Po odvolání Světové antidopingové agentury mu ale hrozí až dvouletý trest.

Látka zjištěná v těle Šwiatekové figurovala i v případu české tenistky Nikoly Bartůňkové, jež měla od dubna do listopadu provizorně zastavenou činnost. ITIA i v jejím případě přijala vysvětlení, že se jí zakázaná látka dostala do těla z kontaminovaného doplňku stravy. Loňská finalistka wimbledonské juniorky přijala šestiměsíční distanc, který si odpykala v době, kdy nesměla hrát.

Související témata: