Hlavní obsah

Nemilé překvapení, reaguje svaz na změnu občanství české tenistky. Ví, co za tím stojí

Aktualizováno

Byla jedenáctou hráčkou českého žebříčku, ale „přes noc“ je z ní polská pětka. Dvacetiletá tenistka Linda Klimovičová svým rozhodnutím o přijetí polského občanství nepříjemně zaskočila vedení Českého tenisového svazu.

Foto: Profimedia.cz

Tenistka Linda Klimovičová vzbudila změnou občanství v Česku velký poprask.

Článek

„O změně státního občanství Lindy Klimovičové jsme se dozvěděli ze sdělovacích prostředků a je to pro nás velmi nemilé překvapení. Nikdy jsme od ní ani z jejích minulých klubů v Přerově a Prostějově nezaznamenali jakýkoli problém či náznak tohoto záměru,“ sdělil Sport.cz nový předseda svazu Jakub Kotrba.

Semifinalistka juniorského Wimbledonu z roku 2022 Klimovičová je aktuálně na 184. místě světového žebříčku. O jejím „přestupu“ k sousedům informoval klub BKT Advantage Bielsko-Biała, kde hráčka nyní trénuje. Zatím se pohybuje převážně na menších turnajích ITF, v rankingu tenistek do 21 let je na sedmadvacáté pozici a další progres se dá ještě předpokládat.

Sportovní ředitel svazu Jan Stočes mezitím kontaktoval polskou stranu, aby ČTS zjistil příčinu rozhodnutí Klimovičové, v němž jí tenisová pravidla nijak nebrání. V předchozích letech se například řada ruských hráčů stala reprezentanty Kazachstánu.

„Mluvil jsem se zástupci polského svazu i Lindina nového klubu, kteří mě ujistili, že příčinou jejího odchodu nebyla nespokojenost s přístupem svazu a nejde o nic negativního směrem k českému tenisu. Za jejím odchodem do Polska jsou privátní důvody pramenící z jejích osobních klubových zkušeností,“ uvedl pro Sport.cz Stočes.

Olomouckou rodačku Klimovičovou trénoval i Tomáš Josefus, který nyní vede devatenáctiletého Jakuba Menšíka. Na aktuální kauzu ale každopádně bude ještě český svaz reagovat.

„Pro nás je to potvrzení oprávněnosti jednoho z cílů nového vedení ČTS, kterým je příprava dosud neexistujících reprezentačních smluv, ve kterých musí být zakotveno, že hráči, kteří budou prostřednictvím svých klubů a svazu čerpat státní podporu, jsou vázáni povinností reprezentovat. Pokud se rozhodnou pro změnu občanství, budou muset svou dosavadní přípravu v České republice uhradit,“ prohlásil Kotrba.

Měli by podle vás čeští tenisté, kteří změní občanství, uhradit dosavadní přípravu v ČR?
Ano
86,4 %
Ne
13,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 26740 čtenářů.
Související témata:
Jakub Kotrba