Článek
Když se v březnu dostalo na světlo světa zjištění, že Sinner byl dvakrát pozitivně testován na anabolický steroid, spousta lidí byla v šoku. Rodák z městečka Innichen v Jižním Tyrolsku se hájil tím, že se nízké hodnoty metabolitu klostebolu do jeho krve dostaly omylem, když si zakázanou látku ve spreji aplikoval na ránu na ruce jeho fyzioterapeut a při masáži tenistu kontaminoval.
Jeho zdůvodnění uznala Mezinárodní agentura pro bezúhonnost tenisu (ITIU) a dvounásobný grandslamový šampion tak stopce unikl. Alespoň tedy prozatím. Do případu se totiž vložila Světová antidopingová agentura (WADA), která vyjádřila nesouhlas s rozsudkem a žádá pro třiadvacetiletého Itala jeden až dva roky zákazu činnosti. Se svou žádostí se obrátila na sportovní arbitráž v Lausanne.
Spoustě tenistů se rozhodnutí ITIU nezamlouvá, mluví o dvojím metru a tvrdí, že drtivá většina doposud pozitivně testovaných měla bez ohledu na své vysvětlení alespoň dočasně zakázanou činnost.
This is nuts. WADA is a mess. The Chinese swimmers walk and now this? What a bad system we have … https://t.co/XsvSzbUogD
— Martina Navratilova (@Martina) September 30, 2024
O dvojím metru mluví také Navrátilová, ta ho však vidí úplně v jiném rozměru a napadá rozhodnutí Světové antidopingové agentury. „Tohle je šílené. WADA je bordel. Čínští plavci nevadili a teď tohle? Máme opravdu špatný systém,“ vyťukala sedmašedesátiletá tenistka na X.
Vítězka osmnácti grandslamů ve dvouhře narážela na dopingový skandál z období před olympijskými hrami v Tokiu. Před třemi lety mělo 23 čínských plavců pozitivní test na trimetazidin - látku, která zlepšuje krevní oběh a je zakázaná. Čínská antidopingová agentura tehdy však všechny zbavila obvinění se stejným odůvodněním, jaké předkládá Sinner. Tedy že byli nevědomě kontaminováni. WADA uznala zdůvodnění čínské strany a plavci mohli startovat na OH, pět z nich dokonce získalo medaili. A to je přesně to, kde Navrátilová vidí nespravedlnost vůči Sinnerovi.