Článek
Podle nich hrozí, že by se hráčky účastí na prestižní akci v Saúdské Arábii zapojily do sportswashingu. Blízkovýchodní země si štědrými investicemi do sportu v posledních letech snaží vylepšit image. Ženy tam přitom nadále čelí diskriminaci a třeba homosexualita je tabu.
„Zúčastnit se tam turnaje by znamenalo významný krok zpět, ke škodě nejen ženského sportu, ale i žen,“ uvedly Evertová a Navrátilová, které mají shodně 18 grandslamových titulů ve dvouhře. „Doufáme, že se to jednou změní, snad během pěti let. Pokud ano, podpořily bychom to,“ napsaly.
„Zaznamenali jsme názory Martiny Navrátilové a Chris Evertové jako dvou legend ženského tenisu, které hrály důležitou roli ve vývoji našeho sportu a WTA. V současné době pracujeme na výběru dějiště Turnaje mistryň. Konečné rozhodnutí dosud nepadlo a budeme dál jednat i s hráčkami,“ uvedla WTA v prohlášení. „Budeme se řídit tím, co je dobré pro dlouhodobý růst a rozvoj ženského tenisu a pro vytvoření akce světové úrovně pro hráčky i fanoušky.“
Saúdská Arábie od loňska hostí Turnaj mistrů pro tenisty do 21 let, který se hraje v Džiddě. Smlouva platí do roku 2027.
Už loni se jednalo o Turnaji mistryň v Rijádu. O akci měl zájem i český podnikatel Tomáš Petera, který plánoval minulý ročník pořádat v Ostravě a další v Praze. Přednost nakonec dostal Cancún, ale nejen tenistky tuto volbu kvůli špatným podmínkám v Mexiku kritizovaly.