Článek
„Nic špatného jsem neudělala, láme mi to srdce,“ prohlásila Šwiateková ve videu, kde vysvětlovala, jak se věci podle ní mají. Trimetazidin se používá při léčbě pacientů s anginou pectoris. Kontroverzní pověst získal jako přípravek zvyšující výkonnost, který omezuje rychlé výkyvy krevního tlaku bez výrazných změn srdeční frekvence.
Velký dopingový skandál spojený s trimetazidinem propukl na olympiádě v Pekingu 2022, kde měla pozitivní nález ruská krasobruslařka Kamila Valijevová. Objevil se ale také u mladé české tenistky Nikoly Bartůňkové, jež po půlročním čekání inkasovala šestiměsíční zákaz činnosti. Proč ta disproporce?
Šwiateková uvedla, že nepovolenou látku do těla dostala v kontaminovaném balení melatoninu, který tenisté využívají při překonávání časových pásem, aby neměli problémy se spánkem.
„Znalecké posudky, řada nezávislých testů a všechny zbývající negativní antidopingové kontroly prováděné s velkou frekvencí (letos jich bylo více než 20) jednoznačně potvrdily, že kontakt se zakázanou látkou byl zcela neúmyslný, náhodný a bez vlivu na formu hráčky a její výkonnost,“ uvedl tým Šwiatekové, která po vypadnutí ve 4. kole US Open takřka dva měsíce nehrála a vrátila se až na Turnaji mistryň v Rijádu.
Teď už je konečně jasné, proč vynechala celou asijskou tour, konkrétně turnaje v Soulu, v Pekingu a Wu-chanu. Tehdy se mluvilo o osobních důvodech. Šwiateková mimo jiné přišla o loňských 1000 bodů za akci v Pekingu a do čela světového žebříčku se posunula Běloruska Aryna Sabalenková.
Kritici ovšem rozhodnutí o výši trestu příliš neberou a poukazují také na dvouletý flastr pro Rusku Marii Šarapovovou, která užívala meldonium, jež má podle nich podobné účinky na výkonnost hráče jako trimetazidin.
Z prvních reakcí na sítích je jasné, že třiadvacetiletá polská vítězka pěti grandslamů vzbuzuje ostře protichůdné reakce. A ještě nějakou dobu to bude schytávat ze všech stran. Ostatně, tak tomu bylo i v případě Sinnerovy kauzy. Třiadvacetiletý Ital měl v březnu v Indian Wells pozitivní test na anabolický steroid klostebol. Ale po obhajobě (dostal se mu do těla při masáži) mohl hrát dál.
„Proti minulosti je ale už zveřejnění velkým pokrokem, protože pozitivní nálezy u světových jedniček se v minulosti zatajovaly, což potvrdil André Agassi ve své autobiografii Open,“ připomněl v jednom ze svých komentářů tenisový expert Sport.cz Jan Kukal.
„Koncentrace látky ve vzorku moči je extrémně nízká a negativní výsledek analýzy vzorku vlasů tenistky potvrdil, že u ní nedošlo k požití trimetazidinu ani v množství odpovídajícím jedné nejnižší terapeutické dávce,“ hájí Šwiatekovou polský antidopingový expert Andrzej Pokrywka.
„Bylo hodně pláče, hodně bezesných nocí. Teď ale budu moci začít příští sezonu s čistým štítem a soustředit se na to, co jsem vždycky dělala, tedy hrát tenis,“ sdělila světu polská tenistka. „Nevím, jestli bych v sobě bez podpory fanoušků našla sílu bojovat dál.“
Pro řadu lidí ale bude mít stejně cejch podvodnice.