Článek
Asociace zažalovala mužskou ATP, ženskou WTA, mezinárodní federaci ITF a agenturu pro bezúhonnost tenisu ITIA. Vyčítá jim neudržitelný program turnajů, fakt, že tenisté musejí hrát v extrémním horku a v ranních hodinách a že jim míče způsobují chronická zranění.
„Tenis je rozbitý,“ uvedl výkonný ředitel PTPA Ahmad Nassar. „Za pozlátkem, které obžalovaní propagují, se hráči ocitají v nespravedlivém systému, jenž vykořisťuje jejich talent, snižuje jejich výdělky a ohrožuje jejich zdraví a bezpečnost. Vyčerpali jsme všechny možnosti reformy prostřednictvím dialogu a řídicí orgány nám nedaly jinou možnost než hledat spravedlnost u soudu,“ dodal.
PTPA uvedla, že se před pod podáním žaloby sešla s více než 250 tenisty a tenistkami a s většinou těch, kteří jsou v první dvacítce světového žebříčku. „V naprosté většině pozitivní zpětná vazba od hráčů byla jasným potvrzením, že změna je potřeba a hráči jsou jednotní ve svém boji za reformu,“ uvedla v prohlášení organizace, kterou v srpnu roku 2020 založili Djokovič s kanadským tenistou Vaskem Pospisilem.
Organizace WTA a ATP v samostatných prohlášeních uvedly, že se proti tvrzením PTPA budou „rezolutně“ bránit. WTA označila akci asociace za „bezdůvodný právní případ“, který je „politováníhodný a založený na mylných předpokladech“. O „neopodstatněné“ žalobě hovořila i ATP. Obě organizace mimo jiné zdůraznily, že v minulých letech se odměny pro tenisty a tenistky zvýšily o desítky milionů dolarů.
ITF a ITIA se k žalobě vyjádřit odmítly.