Rozhodující bitvu o třetí místo ve skupině ovládli Francouzi

Adios, Valencia… Čeští tenisté v souboji daviscupové kvalifikace končí ve skupině až čtvrtí. Po porážkách 0:3 s domácím Španělskem i s Austrálií podlehli v souboji zklamaných Francii 1:2. Jediné české vítězství zaznamenal 19letý Jakub Menšík, který Arthuru Rinderknechovi v úvodním duelu utekl ze dvou mečbolů a slavil výsledek 2:6, 6:3, 7:5. Ve druhém zápase čelil uzdravený Jiří Lehečka Arthuru Filsovi, ale padl 7:6 (7:5), 5:7 a 4:6. Sobotní program uzavřela čtyřhra, v níž Menšík s Adamem Pavláskem podlehli Herbertovi s Rinderknechem 6:7, 5:7.

Sestřih zápasu Menšík–RinderknechVideo: sntv

Valencie (od našeho zpravodaje) – Český tým má za sebou divoký týden. Ambice totiž vystřídalo těžké zklamání. Kvůli křečím dvakrát skrečoval první hráč Tomáš Macháč, Lehečka vypadl z duelu s Austrálií kvůli viróze. Proti Francii tak Češi hráli už jen o čest.

„Rinderknech má docela slušnou sezonu,“ připomněl před zápasem kapitán Jaroslav Navrátil. 58. hráč světa v ní porazil na francouzských kurtech třeba semifinalistu US Open Francese Tiafoea nebo Lehečku. „Věřím, že Kubovi by neměl dávat tolik zabrat jako Kokkinakis.“

Menšík měl v daviscupovém týdnu za sebou už tři zápasy, když proti Španělsku nastoupil s Adamem Pavláskem do deblu. Dvouhru a čtyřhru si střihnul proti Austrálii. To vše během pouhých 22 hodin.

Úvod sobotního utkání mu pak ale dost nepříjemně připomněl duel s australskou dvojkou. Skoro dvoumetrový Rinderknech precizně servíroval, český mladík se při podání 29letého Francouze vůbec nedostával do hry a sám neodvrátil dva brejkboly.

Stejně jako proti Kokkinakisovi se ale Menšík ve druhé sadě vyhecoval k odvážnějšímu a přesnějšímu výkonu. Rinderknech už tolik nepřipomínal ‚zábavného Arthura‘, nejlepší tenisový teenager světa ho dokázal brejknout na 3:1 a mocným servisem si pohlídat druhý set.

V rozhodující sadě to byla i hra nervů, která kulminovala v desátém gamu. Rinderknech si vypracoval dva mečboly, ale Menšík je fantastickými servisy odvrátil a vyhecoval nadšené diváky ve slušně zaplněné hale. Francouze neproměněné šance srazily. A ještě víc způsob, jakým mu Menšík vzápětí prorazil podání. Míček mířící jasně do autu trefil pásku a od ní se odrazil do kurtu. Rinderknech jen nechápavě zakoulel očima. Český tenista už se o výhru obrat nenechal.

„Kuba je ohromným příslibem našeho tenisu, závěr zvládl fantasticky,“ cenil si Navrátil.

Lehečkovi energie nevydržela

Francie nechala odpočívat jedničku Ugo Humberta a na kurt proti Lehečkovi poslala ve druhém duelu dvacetiletého Arthura Filse, který měl v pátek těžkou hlavu ze své porážky se španělským veteránem Robertem Bautistou. Pětadvacátý hráč světa vedl 6:2, 5:3, jenže zápas k výhře nedotáhl. A Francouzi pak stejně jako Češi ztratili naděje na postup.

Lehečka v úvodu ukázal, jak mohly jeho výkony vypadat, pokud by byl ve Valencii aspoň trochu fit. Souboj s Austrálií ovšem proležel s horečkou na hotelovém pokoji a až v pátek si šel lehce na půlhodinky zatrénovat.

Se silami však v úvodním setu neměl problém. Napálil osm es, úspěšnost po prvním servisu vytáhl k 80 procentům. V tie-breaku pak otáčel ze stavu 3:5 na 7:5. A česká lavička i diváci v hale aplaudovali.

Jiří Lehečka během zápasu s Arthurem Filsem

Zásoba energie ale Lehečkovi po viróze nevydržela po celý zápas. V koncovce druhého setu si prohrál servis na 5:6. A podobná nepříjemnost ho potkala bezprostředně poté, co ve třetí sadě prorazil soupeři podání na 3:3. Vzápětí totiž při svém servisu nevyužil vedení 40:0. Po 140 minutách tak šel k síti gratulovat Filsovi.

„Pokud bych měl den tréninku navíc, byl by můj výkon lepší,“ posteskl si Lehečka.

O rozhodující bod tak v posledním českém utkání daviscupové kvalifikace usilovali Menšík s Pavláskem proti Herbertovi s Rinderknechem. Neúspěšně. Třetí příčku ve skupině obsadili Francouzi. Po loňském senzačním tažení na finálový turnaj tak Češi tentokrát Valencii opouští na štítě.