Hlavní obsah

Další průšvih Turnaje mistryň. V Praze by to bylo jiné, litují fanoušci

Měla to být událost, jež bude pro fanoušky svátkem. Jenže Turnaj mistryň v Rijádu vůbec divácky netáhne a vedení ženské tenisové asociace WTA čelí pořádné kritice, že se nedokázalo poučit z loňského propadáku v mexickém Cancúnu. O pořádání prestižní akce se přitom ucházela i Praha.

Foto: Fayez Nureldine, Profimedia.cz

Barbora Krejčíková v utkání Turnaje mistryň proti Polce Šwiatekové

Článek

Jenže v březnu padla volba na saúdskoarabskou metropoli, kde by se mělo hrát až do roku 2026.

„Dostali jsme se z nějakých šesti uchazečů mezi poslední dva, ale WTA si bohužel vybrala Rijád,“ konstatoval tehdy promotér Tomáš Petera. „Letos bychom Masters zorganizovali v Ostravě, další tři ročníky pak v pražské O2 areně,“ doplnil.

Čeští, po tenisu lačnící fanoušci by utkání zajisté navštěvovali v hojném počtu. To v Rijádu je pohled na tribuny doslova tristní.

Foto: Profimedia.cz

Hlediště na Turnaji mistryň v Rijádu

Druhý den turnaje se v hledišti objevilo odhadem 400 diváků.

Oficiální návštěvu pořadatelé pro jistotu, stejně jako celkovou kapacitu King Saud University Indoor Arena pro WTA Finals (spekuluje se o nuzných 3 tisících), vůbec nezveřejnili.

Polka Iga Šwiateková by se v případě konání akce na českém území mohla těšit na masivní podporu svých příznivců. Po nedělním zápase s Barborou Krejčíkovou však světová dvojka volila diplomatická slova. „Myslím, že pro mě bylo lepší hrát před menším počtem fanoušků, když to byl můj první duel po návratu. Že tu nebyla pekelná atmosféra mi vlastně vyhovovalo.“

Diváckou „kulisu“ neváhala okomentovat ani legendární Martina Navrátilová, jež už dříve udělení pořadatelství Rijádu kritizovala. „Přijde mi opravdu zvláštní, že během zápasu ani po něm nevidím žádné záběry do hlediště. Divné,“ vyťukala na síti X osmnáctinásobná grandslamová šampionka.

S mizernou návštěvností se Turnaj mistryň potýkal už loni, kdy však bylo pořádání akce pro osm nejlepších singlistek a stejný počet deblových párů Cancúnu přiklepnuto pouhé dva měsíce před startem turnaje.

Původně se totiž mělo klání nejlepších tenistek světa konat až do roku 2028 v Šen-čenu.

Akci však hostil pouze jednou. Nejprve zasáhla pandemie koronaviru a následně vedení ženského okruhu kvůli aféře kolem bývalé světové deblové jedničky Pcheng Šuaj pozastavila konání svých turnajů v Číně.

Fanoušci z celého světa mají jasno. „Turnaj mistryň v Praze by byla kompletně jiná story. Pokaždé vyprodáno, skvělá atmosféra. Škoda,“ shodují se tenisoví nadšenci z Polska, Itálie či USA na sociálních sítích.

Důvod, proč se i letos hraje v netenisové destinaci, kde fanoušci o bílý sport jednoduše nemají zájem, je nasnadě. „Saúdové museli slíbit výrazně lepší podmínky, protože jinak to nedává žádný smysl. Návštěvnost i atmosféra by u nás byla mnohonásobně lepší. Česko je tradiční tenisová země a myslím, že by si přidělení takové akce zasloužilo,“ uvedl v březnu Petera.

V Rijádu se budou vyplácet nejvyšší odměny v historii Turnaje mistryň. Pořadatelé vyplatí rekordní prize money v celkové výši 15,25 milionu dolarů, zhruba 360 milionů korun.

Související témata: