Hlavní obsah

Bývalá světová jednička Halepová se může vrátit k tenisu

Aktualizováno

Arbitrážní sportovní soud (CAS) zkrátil bývalé světové tenisové jedničce Simoně Halepové trest za doping ze čtyř let na devět měsíců. Pro dvaatřicetiletou rumunskou hráčku to znamená, že se s okamžitou platností může vrátit na kurty. Zastavenou činnost měla zpětně od 7. října 2022, takže si trest již odpykala. CAS oznámil verdikt na svém webu.

Foto: Profimedia.cz

Simona Halepová na archivním snímku

Článek

„Porota CAS jednomyslně rozhodla, že čtyřletý zákaz činnosti uložený nezávislým tribunálem ITF (Mezinárodní tenisové federace) se zkrátí na zákaz činnosti v délce devíti měsíců počínaje 7. říjnem 2022, přičemž toto období uplynulo 6. července 2023,“ uvedl CAS ve zveřejněném rozhodnutí.

CAS rovněž potvrdil vyškrtnutí všech výsledků, kterých Halepová dosáhla od 29. srpna 2022, kdy odevzdala pozitivní vzorek, do 7. října 2022, kdy jí byla zastavena činnost. Za toto období přijde i o všechny případné tituly, finanční odměny či body do světového žebříčku. Žádost Halepové, která požadovala zpětné datování trestu od 29. srpna 2022, CAS zamítl.

„Během celého toho dlouhého a náročného procesu jsem si udržovala víru v to, že pravda nakonec vyjde najevo a bude dosaženo spravedlivého rozhodnutí, protože jsem vždy byla čistá sportovkyně,“ napsala Halepová v prohlášení. „Nemůžu se dočkat návratu na tour,“ dodala tenistka.

Bývalá vítězka Wimbledonu a Roland Garros měla na US Open 2022 pozitivní test na zakázanou látku roxadustat, stimulující tvorbu hemoglobinu a červených krvinek, tedy s podobnými účinky jako EPO. Loni v květnu pak Mezinárodní agentura pro bezúhonnost tenisu (ITIA) Halepovou obvinila ještě kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu.

Proti dopingovému trestu, který dostala loni v září, se Halepová odvolala k nejvyššímu sportovnímu tribunálu v Lausanne letos na začátku února. Tenistka od začátku odmítala, že si zakázanou látku vzala úmyslně. Tvrdila, že se jí malé množství léku na anémii dostalo do těla ze schváleného doplňku stravy, jenž byl kontaminován. Kanadskou společnost Quantum Nutrition, která ho vyrábí, v polovině února zažalovala o více než deset milionů dolarů (236 milionů korun).

CAS jí nyní dal za pravdu. Porota po třídenním únorovém slyšení rozhodla, že pozitivní test zavinil kontaminovaný doplněk a souviset s ním mohou i anomálie v biologickém pasu. Soudci také Halepové přiřkli odškodné od ITIA ve výši 20.000 švýcarských franků (asi 528 tisíc korun) na právní poplatky. Odvolání ITIA, která požadovala šestiletý zákaz činnosti, CAS zamítl.

Související témata: