Článek
Spojené státy, Polsko, Itálie, nebo třeba Česko. Favoritky finálového turnaje Billie Jean King Cupu fanoušci i experti hledali určitě jinde. Určitě ne u Slovenek, které nastupovaly do turnaje v sestavě Jamrichová, Šramková, Hrunčáková a Miháliková. Jedničkou týmu byla 43. hráčka světa Rebecca Šramková, dvojkou Viktoria Hrunčáková, které patří pozice až ve třetí světové stovce.
Zatímco český tým měl v prvním kole týmové soutěže volno, Slovenky nastoupily „k předem prohranému duelu“ proti hvězdným Spojeným státům. A první senzace byla na světě. Američanky v sestavě s Townsedovou či Collinsovou na outsidera nestačily a padly 1:2.
A to byl teprve začátek velké jízdy. Zatímco Češky skončily ve čtvrtfinále na Polkách, Slovenky si už po úvodních dvouhrách poradily s Australankami a postoupily mezi nejlepší čtyři týmy. A nezbrzdily ani v semifinále. Přesvědčily se o tom Britky v sestavě s grandslamovou šampionkou Raducanuovou, které rozjetým Slovenkám také podlehly hladce v závěrečném deblu.
Ve finále už Slovenky na Italky s Paoliniovou a Bronzettiovou zbraň nenašly, přesto si připsaly jeden z největších úspěchů slovenského tenisu. O to více se jich dotkla slova české tenisové legendy Jana Kukala.
Dvaaosmdesátiletý odborník sice svěřenkyně Matěje Liptáka pochválil, zároveň však upozornil na některá negativa. „Z velké euforie a nadšení spadly zpátky na zem. Je třeba být pokorný. Z takové prohry se dá jen poučit. U Hrunčákové je třeba zapracovat na fyzické kondici, o Šramkové jsem zase slyšel, že její největší zbraní je podání, ale ani si nevzpomínám, kolik jich ve finále vůbec vyhrála,“ nešetřil finalistky Billie Jean King Cupu po prohraném finále s Italkami Kukal.
Kukal: Na Slovenky to bylo příliš
A tím neskončil. „Opravdu jsem nečekal tak hladké finále. Italky své soupeřky v první dvouhře zaskočily taktikou a Slovenky už nic nevymyslely. Bylo toho na ně příliš. Do té doby hrály s tím, že nemají co ztratit. Ve finále si uvědomily, že můžou celou soutěž vyhrát, a najednou jim to nešlo,“ řekl pro Denník N český expert.
Kukalova slova naštvala především Schmiedlovou, která zářila na pařížské olympiádě. „Proč vždycky, když v tenise něčeho dosáhneme, to vyzní, jako bychom selhaly? Dokáže si vůbec někdo představit, čeho jsme dosáhly? Jsme malá země a jsme druhé na světě. Je to životní úspěch, proč tedy zase taková kritika?“ psala na sociálních sítích tenistka, která od olympiády nevyhrála na WTA akcích žádný zápas.
Pozadu nezůstaly ani aktérky samotného finále. „Pane tenisový experte, povězte nám ještě něco o našich rezervách po největším tenisovém úspěchu naší země od roku 2002. Vynechme kvality soupeřek, které proti nám stály, třeba že tam byla čtvrtá hráčka světa,“ ironicky si rýpla do Kukala Miháliková.
Ani její parťačka Hrunčáková nenechala Kukalova slova bez povšimnutí: "V životě nepochopím, že někdo dokáže něco takového ze sebe dostat. Nikdo, kdo nebyl v našem týmu, si ani nedokáže představit, co všechno každá z nás úspěchu na kurtu i mimo něj obětovala. Nikdo nemá právo se k tomu vyjadřovat. Lidi, buďme k sobě milejší, hlavně pro budoucí generace. Vytvořme pozitivnější prostředí, v kterém se budeme těšit z dobrých výsledků déle než pár hodin, “ uzavřela tenistka.
Na spršku negativních reakcí hráček ovšem zareagoval Denník N článkem s příhodným názvem: ‚Chvalte nás nebo buďte zticha. Proč se tenistky mýlí, když se zlobí na experta.‘
Kukal, který pravidelně připravuje zasvěcené tenisové komentáře pro Sport.cz, žije v Boldogu asi 20 kilometrů od Bratislavy. V minulosti byl daviscupovým i fedcupovým kapitánem, jako kouč spolupracoval s Hanou Mandlíkovou, Ivanem Lendlem, Thomasem Musterem či Jiřím Novákem. Vedl i slovenskou tenistku Henrietu Nagyovou, která vyhrála devět turnajů WTA.
„Já výsledek slovenského týmu chválil jako úžasný výsledek. Ale viděl jsem v něm i obrovskou šanci se posunout, aby si hráčky zvedly sebevědomí, popracovaly na rezervách a další úspěch nepřišel zase až za dlouhou dobu. K tomu je potřeba vždycky přistoupit sebekriticky,“ reagoval pro Sport.cz Kukal.