Článek
Páteční slyšení skončilo před půlnocí. Výsledkem je rozhodnutí, že se nejlepší tenista světa má v sobotu v 8 hodin ráno dostavit na výslech k imigračním úředníkům a následně může pod dohledem eskorty pohraniční stráže do kanceláře svého právního zástupce. V neděli by měl být přítomen u soudu. Mezitím mu byl nařízen pobyt v nejmenovaném detenčním zařízení.
Djokovičovi právníci u soudu mimo jiné argumentovali tím, že rozhodnutí ministra Hawkeho zrušit tenistovi vízum bylo učiněno na základě předpokladu, že jeho přítomnost v Austrálii by podnítila antivaxerské tendence v zemi.
„Nemá (Hawke) ale žádný racionální základ pro opodstatnění svého rozhodnutí, že by se (v případě Djokovičova setrvání) zvýšily v zemi antivaxerské tendence," uvedl Djokovičův zástupce Nicholas Wood při slyšení před Federálním a rodinným soudem, který vedl opět soudce Athony Kelly.
Ten už v pondělí vyhověl Djokovičovu odvolání po prvním zrušení víza a znovu mu ho obnovil. Wood označil ministrovo rozhodnutí za „zjevně iracionální".
Djokovičovi už byl ve čtvrtek vylosován soupeř pro první kolo, jímž se stal krajan Miomir Kecmanovič. Jenže vidina boje o desátý titul v Melbourne a celkově 21. grandslamový nyní mizí rodákovi z Bělehradu před očima. Zároveň může přijít i o pozici jedničky, z níž ho může sesadit Rus Daniil Medveděv, nebo Němec Alexandr Zverev.
Djokovičovi bylo původně zrušeno vízum minulý týden po příletu kvůli chybné žádosti. Zároveň panovaly pochybnosti o dostatečných důvodech pro získání zdravotní výjimky z jinak povinného očkování proti koronaviru.
Po víkendovém pobytu v detenčním hotelu se mu ale podařilo v pondělí uspět u soudu s odvoláním a vízum mu bylo obnoveno.
Rozhodnutí už mohl zvrátil jen ministr Hawke, který tak také v pátek učinil.
„Dnes jsem využil své právo vyplývající z migračního zákona a zrušil jsem panu Djokovičovi víza z důvodů veřejného zájmu. Při rozhodování jsem pečlivě zvážil informace od ministerstva vnitra, pohraniční stráže a pana Djokoviče. Vláda premiéra Morrisona je pevně odhodlána bránit hranice Austrálie, obzvlášť v souvislosti s covidem-19," uvedl Hawke.
Premiér také rozhodnutí ministra přivítal. „Australané museli kvůli pandemii hodně obětovat a oprávněně očekávali ochranu a to ministr (Hawke) udělal," sdělil Morrison.