Článek
"Coby australská tenisová rodina uznáváme, že nedávné události představovaly pro všechny velké rozptýlení pozornosti, a hluboce litujeme vlivu, jaký měly na všechny hráče," uvedla tenisová federace pořádající úvodní grandslam sezony.
Djokovič požádal před cestou do Austrálie u výjimku z povinné vakcinace a na základě posudku komisí státu Victoria a Australského tenisového svazu ji obdržel. Po příletu mu vízum odebraly úřady na letišti a srbská hvězda musela do detenčního hotelu. Soud tenistovi vízum kvůli procesnímu pochybení úředníků vrátil, ale minulý pátek mu ho opět zrušil ministr pro imigraci Alex Hawke. Když následně Djokovič neuspěl u soudu s odvoláním, místo útoku na rekordní 21. grandslamový titul odcestoval v neděli domů do Srbska.
Jedenáctidenní sága významně ovlivnila atmosféru před Australian Open. Některá australská média za jednoho z hlavních viníků aféry považují výkonného šéfa Tennis Australia Craiga Tileyho a volají po jeho odvolání. Organizace se ale za svého šéfa postavila. "Rada a členské asociace oceňují výkonného šéfa Tennis Australia a celé organizace za jejich tvrdou práci a odhodlání zajistit velkolepé tenisové léto," uvedla předsedkyně Tennis Australia Jayne Hrdlicková.
Pořadatelé nicméně slíbili, že se z Djokovičova případu poučí, aby příště k aféře, jež částečně zastíní samotný turnaj, nedošlo. "Vždycky se můžete z věcí poučit a všechny aspekty naší přípravy budeme přezkoumávat - tak jako to děláme každý rok. Tento proces vždy začíná v okamžiku, kdy šampioni Australian Open pozvednou své trofeje," uvedli organizátoři.