Hlavní obsah

Americký tenista ohlásil návrat po dlouhé pauze. A otevřeně přiznal, že má autismus

Před třemi lety se stal nováčkem roku na okruhu ATP, ještě v minulém roce senzačně vyřadil na Australian Open tehdejší světovou dvojku Caspera Ruuda. Od té doby ale kariéra Jensona Brooksbyho, čtyřiadvacetiletého amerického tenisty, zažila nečekaný pád. Zranění, operace, a dokonce i suspendace jej odstavily od profesionálního tenisu na dva roky. Teď se však rodák z Kalifornie připravuje na návrat na kurty. Těsně před ním ale upoutal pozornost otevřeným vyprávěním o životě s poruchou autistického spektra.

Foto: Profimedia.cz

Jenson Brooksby na archivním snímku

Článek

„Je na čase se podělit o něco, co jsem si celý svůj život nechával pro sebe. Tohle je můj příběh,“ napsal Brooksby na svých sociálních sítích, kde se veřejně zmínil o diagnóze, která mu byla určena už jako dítěti. Sám přiznal, že kvůli těžkému autismu nemluvil až do svých čtyř let a vyžadoval intenzivní terapii, aby se naučil komunikovat a zvládal běžné sociální situace. „Moje máma se nikdy nevzdala a udělala všechno, co mohla, aby mi pomohla. Bez ní bych nebyl tam, kde jsem dnes,“ vzdal Brooksby hold své rodině.

Brooksby, který se v roce 2021 vyšplhal na 33. místo žebříčku ATP, si v posledních dvou letech prošel doslova peklem. Nejprve jej trápila zranění zápěstí, která si vyžádala dvě operace – jednu na levém zápěstí v březnu a druhou na pravém zápěstí v květnu 2023. Následně jej Mezinárodní agentura pro tenisovou integritu (ITIA) v říjnu téhož roku suspendovala na 18 měsíců kvůli tomu, že třikrát během jednoho roku vynechal dopingové testy. Ačkoliv nikdy nečelil obvinění z užívání zakázaných látek, neúčast na testech vedla k přísnému trestu.

„Bylo to pro mě psychicky velmi náročné období. Snadno se dostanete do depresí, když se všechno takhle sype,“ přiznal Brooksby v rozsáhlém rozhovoru pro agenturu AP.

Díky novým důkazům, které osvětlily okolnosti jeho případů, se však trest podařilo v únoru 2024 zkrátit, což Brooksbymu umožnilo návrat na profesionální okruh už od března 2024, tedy přibližně o rok dříve, než bylo původně plánováno. Na kurty se však okamžitě nevrátil. Po obnovení tréninku ho totiž trápily bolesti ramene.

Součástí odvolacího procesu ohledně trestu byla i Brooksbyho terapeutka Michelle Wagnerová, která s ním pracuje od jeho tří let. „Jenson má stále určité problémy s výkonnými funkcemi, což ovlivňuje jeho schopnost rozhodovat se v každodenním životě,“ uvedla. Právě tyto výzvy podle ní mohly přispět k tomu, že Brooksby nezvládl své povinnosti při plánování dopingových testů.

Přestože mu diagnóza přináší určité potíže, Brooksby věří, že autismus mu na kurtu může i pomáhat. „Autismus mi umožňuje se soustředit na detaily, když jsem třeba v situaci pod tlakem,“ vysvětloval, jak jeho odlišný způsob vnímání světa může být výhodou v klíčových momentech zápasu. Zároveň ale připustil, že emoce jsou pro něj někdy těžko ovladatelné.

Brooksby zahájí svůj návrat na okruhu Challenger v australské Canbeře, kde se pokusí získat zápasovou praxi před svým hlavním cílem – Australian Open, které začne v neděli 12. ledna 2025. Právě na tomto turnaji před dvěma lety naposledy soutěžil.

„Chci, aby mě lidé poznali úplně. Autismus je jen další část mě,“ uzavřel svůj příběh. Svým návratem na kurty chce nejen znovu zazářit, ale také inspirovat ostatní, aby se nebáli být sami sebou.