Hlavní obsah

Augusta s Grossem mi otevřeli oči, na rovinu přiznává Rulík. A čeká menší zájem hráčů z NHL o MS

Za více než čtyřicet minut, které strávil ve studiu webu Sport.cz jako speciální host podcastu Za mantinelem, probral spoustu témat. Trenér hokejové reprezentace Radim Rulík pohovořil nejen o vydařených Švýcarských hrách, zastavil se ale i u skládání kádru pro příští MS a vyprávěl také, jak mu před letošním domácím zlatým šampionátem otevřel oči poznatek z tribuny od spolupracovníků Patrika Augusty a Pavla Grosse.

Za mantinelem s Radimem RulíkemVideo: Sport.cz

Článek

O čem dalším Radim Rulík v rozhovoru s šéfredaktorem webu Sport.cz Martinem Kézrem mluvil?

O soudržnosti národního týmu

Máme to na ní postavené. Na výborném klimatu a atmosféře v kabině, což ovlivňuje výkony. Kdyby tyto aspekty nefungovaly, na ledě by bylo těžké to dávat dohromady. Vždycky se najdou drobnosti, ale myslím, že na Švýcarských hrách jsme předvedli kompaktní a konzistentní výkony. Po celý turnaj jsme si drželi úroveň.

Sestřih zápasu Česko–ŠvédskoVideo: Česká televize

O reakci mužstva na dva slepené góly od Švédů během 70 vteřin

Když taková situace nastane, zvlášť ve třetím zápase turnaje, kdy už docházejí i síly, musíte hodně sáhnout do rezervoáru a vytáhnout ze sebe poslední zbytky. Když Švédové otočili skóre na 2:1, říkal jsem si: „Tak a teď to bude zajímavý, jak to bude vypadat dál.“ Dost často si tým přestane věřit, je pasivnější a soupeř toho využije. To nebyl náš případ. Je strašně cenné, jak mužstvo zareagovalo, přidalo a rvalo se o výsledek. Opět to ukázalo výborný charakter.

O reakci trenérů na chyby hráčů během zápasů

Na střídačce nikdy není kritika, nikdo na nikoho neřve. Pořád se na hráče snažíme působit, aby si věřili a neztráceli sebevědomí. Byl jsem mile překvapený, jak proti Švédům kluci zareagovali, a v kabině po zápase jsem to taky ocenil.

O Filipu Zadinovi, kterého vyřadil před MS a nyní na Švýcarských hrách zářil

Nemyslím, že by mě kvůli tomu, že jsem jej nevzal na šampionát, neměl rád. Ale nechci si fandit. Samozřejmě byl zklamaný, já bych na jeho místě taky byl. Filip moc dobře věděl, že před kempem před MS byl zraněný. Celou sezonu nebyl zdravotně úplně ready, jeho vytěžování v San Jose taky nebylo ideální. Dostával méně prostoru na ledě, což se podepisovalo i na jeho psychice.

Branka Filipa Zadiny proti Švédsku na 2:2Video: Česká televize

Teď při osobním kontaktu s ním jsem ale z jeho strany necítil žádnou nevraživost. Velice správně vyhodnotil, že návrat do Evropy – přestup do Davosu – je pro něj nejlepší varianta. Letí nahoru výkonnostně a i v nároďáku teď ukázal, že je to úplně jiný hráč než na jaře. Všechno je o důvěře v klubech a prostoru na ledě. Kdyby ji naši kluci dostali v NHL, uhráli by si to a pro své týmy by byli strašně platní. Vezměte si, jak po návratu z NHL hraje nejen Zadina, ale třeba i Kubalík. Neříkám, že je z jejich pohledu lepší nebojovat o místo v NHL, ano, naopak musí ukázat vůli a charakter. Když se to (vybojovat si pevnou a silnou pozici v NHL) za tři čtyři roky nepodaří, je za mě lepší se vrátit do Evropy.

O nominaci gólmanů, kteří jsou oporami nároďáku

Není to má zásluha, ale (trenéra gólmanů v reprezentaci) Ondřeje Pavelce. Ano, ze své pozice mám možnost mu říct, že nominaci toho kterého gólmana takhle úplně nevidím. Ale nikdy jsem k tomu neměl důvod. Ondra udělá návrh a já ho přijímám, protože Ondra na to má neskutečný cit, který každý nemá. Nejvíc to jde za ním.

O Šimonu Zajíčkovi

Pomohla mu jeho první reprezentační zkušenost s reprezentací v minulé sezoně, i když to tehdy nedopadlo úplně podle představ. Jsou dvě možnosti, které můžou nastat po první pozvánce do národního týmu. Buď hráč zpychne a řekne si, že byl v nároďáku a přes to vlak nejede. Nebo si naopak řekne „Ty jo, musím zabrat“, namotivuje ho to a dodá další chuť do práce. Šimon je výborný, oproti loňsku daleko lepší brankář. Roste v něm skvělý gólman. Jsem strašně rád, že zažíváme éru, kdy máme v brance kam sáhnout. I listopadový turnaj Karjala zvládli brankáři (Kacetl s Málkem) skvěle.

Zákroky Šimona Zajíčka v zápase se ŠvýcaryVideo: Česká televize

O nedostatku obránců

Výběr beků je úzký. Potřebovali bychom, aby stříbrní a bronzoví medailisté s reprezentační dvacítkou zhruba ve 22 či 23 letech už dostávali (v NHL) prostor, aby je kluby hrály. Až to nastane, jako třeba u Davida Špačka, tak stoprocentně věřím, že se nám to vrátí. Potřebujeme další generaci beků. Potřebujeme, aby každý, kdo má potenciál, ho neztratil. Doufám, že během dvou let se nám naši mladí úspěšní kluci z dvacítky natlačí do prvních týmů NHL. Tak jako teď třeba z útočníků Kulich.

O své cestě na MS dvacítek a pomoci jejímu realizačnímu týmu

Budu takový ten trenér dívající se seshora. Spolupracovník realizáku, který mu dává podněty seshora z tribuny. Je to potřeba, takhle nám na seniorském MS v Praze pomáhali Patrik Augusta s Pavlem Grossem. Musím jednat s citem, sám totiž vím, v jakém rozpoložení jsou trenéři na střídačce během zápasů. Že bych teď přijel do Ottawy na dvacítky se slovy „Tak jsem tady, bude to takhle a takhle“ a rozmachoval rukama? To v žádném případě. Prostě chci Patriku Augustovi a trenérům pomoct, pokud to půjde, aby výkony týmu byly stoupající. Aby se uhrálo maximum možného.

O radách Grosse a Augusty z tribuny během zlatého MS

Po Českých hrách v Brně mi jeden jejich poznatek hodně pomohl a otevřel oči. Pavel s Patrikem nám připravili rozbor, jak jsme v brněnském zápase s Finy pracovali v předbrankovém prostoru my a jak soupeř. A byl to rozdíl – před brankou soupeře i před naší vlastní. Přitom šlo o pouhý detail, který mi oba ukázali. Fakt mi to otevřelo oči a strašně pomohlo. Pro MS jsme pak udělali změnu a nabádali hráče, aby to před brankami hráli malinko jinak. Oni to respektovali, dali jsme z toho spoustu gólů a navíc jsme se zlepšili i před vlastní brankou.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Trenéři Patrik Augusta (vlevo) a Pavel Gross sledují trénink hokejové reprezentace.

O podobě nominace na únorové Švédské hry

Strategii mám připravenou, ale neprozradím ji. Nejsem teď totiž stoprocentně přesvědčený, jestli je realizovatelná. Začínám na tom pracovat už teď a na konci ledna před čtyř- až pětidenní inspekční cestou do Finska bych se chtěl ohledně nominace definitivně rozhodnout. Nechte se překvapit.

O cestě za oceán za hráči NHL směrem k MS

Sedmého března je v NHL uzávěrka přestupů, ve druhé polovině března do Ameriky poletíme s Tomášem Plekancem. Chceme mluvit hlavně s hráči, kteří budou eventuelně k mání pro MS. Loni se mi to vyplatilo a takhle bych to chtěl mít i letos. V tu dobu už budeme mít od našich analytiků prognózu – která se většinou neplete –, které týmy by v NHL neměly postoupit do play off.

O zájmu hráčů z NHL přijet na MS 2025, když hned v únoru 2026 jsou ZOH

Myslím, že zájem bude menší a pro mě to bude těžší. Ale je to jen můj pocit, nemám to ničím podložené. Někteří kluci se přes léto budou chtít dát zdravotně dohromady, někomu zase nevyjde aktuální sezona, tak se bude chtít dobře připravit na tu další. Někdo upřednostní rodinu. Těch aspektů je tam strašně moc, ale je jasné, že všechno bude směřovat k olympiádě. Budeme v podobné pozici jako Finové a Švédové, které navíc ještě v únoru 2025 čeká turnaj Four Nations. Na olympiádu bude upřená pozornost všech hráčů z NHL, všichni na ni budou chtít jet. Což ovlivní příští světový šampionát.

Aktuální hokejové události pod drobnohledem redaktorů webu Sport.cz.

Pusťte si Za mantinelem třeba na Podcasty.cz, Spotify nebo na Apple Podcasts.

Poslechněte si i naše další podcasty a pořady: