Článek
Ve 33 letech je ve své pozici mladík. Teď si však může užívat práci v pozitivně naladěném prostředí, protože Litvínov je na vlně. Vrábel se rovněž podepsal pod příchod některých letních posil. „A v rámci dalších podpisů nebo případných výměn určitě pokročila data použiju,“ prozrazuje. „Ale je to jen jeden dílek z puzzle, z celého obrázku,“ míní.
Souhlasí i druhý z hostů pořadu Jan Škvor, hokejový redaktor Sport.cz. „Je to dobrá věc, ale nejde jí důvěřovat bezmezně. Důležitý je samozřejmě taky charakter hráče, jak zapadne do šatny. V extralize to jde poznat a zjistit, u cizinců je to složitější a nejde jen slepě důvěřovat statistikům,“ tvrdí novinář.
Před sezonou na sever Čech ze zahraničí přišli Brit Liam Kirk s Kanaďanem Kevinem Czuczmanem. „Charakterově se nám cizinci povedli,“ pochvaluje si Vrábel. A daří se jim i řečí čísel.
Zatímco v současnosti už je analytický pohled na hokej většinou přijímán, v minulých letech tomu tak vždy nebylo. „Samozřejmě jsem si na to dříve vyslechl všelijaké názory,“ připouští Vrábel a zmiňuje například zkušenost z pražské Sparty pod trenérem Jiřím Kalousem. „Chtěl, aby se vyvěšovala data na nástěnku hned po zápase. To nebylo uchopené správně,“ přiznává.
V kabině tahle inovace úplně dobrou krev nedělala. Nyní už spousta hráčů sama pokročilé statistiky bedlivě sleduje. „Jsou hokejisté, kteří to hltají, ale i ti, kteří se o to nezajímají,“ popisuje Vrábel.
Ovšem doba, kdy si každý extraligový klub bude platit analytika, už není podle Škvora daleko. „Směruje to k tomu. Je to pomoc a proč se takové věci zbavovat. Není to tak dlouho, kdy ‚sportovní psycholog‘ bylo skoro sprosté slovo. Tohle je trochu podobné,“ míní redaktor, že pokročilá data už nejsou v hokeji tabu.
Sportovní manažer by ale ostatním klubům využívání dat nedoporučil. „Protože je to nástroj, díky kterému máme výhodu,“ usmál se Vrábel.