Článek
V nejvyšší československé soutěži působil dvanáct let v jediném týmu, Slovanu Bratislava. „Ale Slovan v srdci teda moc nemám. Vybudovala se tam moje kariéra, ale já nikdy po nikom moc nechtěl. V závěru působení mi to tam navíc dost znepříjemnili,“ líčil Nedomanský, který to navíc jako Čech ve slovenském klubu neměl jednoduché. „Fanoušci věděli, že mě potřebují, ale samozřejmě do mě ryli, i když v mezích,“ usmál se.
Právě nespokojenost v Bratislavě v kombinaci s problémy v národním týmu a tehdejším politickým systémem vyústila v rozhodnutí emigrovat. „Špionů byla všude spousta. Pořád jsme se dívali přes rameno a dávali pozor, co říkáme, protože vedení klubu i reprezentace vždycky vědělo všechno. Nerad na to vzpomínám,“ podotkl Nedomanský, jenž letos v březnu oslavil 80. narozeniny.
Se zámořskými manažery z NHL a tehdejší konkurenční World Hockey Association (WHA) se před útěkem setkal během oficiální dovolené. „Ale jistotu, že fakt získám kontrakt, jsem měl až v letadle do Kanady. Tehdy jsem si myslel, že je to cesta navždy, že se nikdy nevrátím,“ připustil.
Do Severní Ameriky si navíc nemohl přivézt takřka nic. „Kdybych si vzal nějaké věci, které by značily, že se nechci vrátit, zkompromitoval bych svoji rodinu. Takže jsem neměl žádné peníze. Jen džíny, žlutou košili a kufřík s letním oblečením,“ popisoval.
Musel se navíc popasovat s velkým kulturním šokem i neznalostí řeči. „Byl to hrozný hendikep. Když jsme jeli s národním týmem na olympiádu do Francie nebo Japonska, seděli jsme a učili jsme se aspoň pár slovíček. Ale v zámoří se o mě nikdo nestaral. A já anglicky nic neuměl, pomáhal jsem si aspoň trochu němčinou,“ vysvětloval.
Po hokejové stránce se však Nedomanský v zámoří našel. Navzdory tomu, že sedmdesátá léta byla na ledě extrémně divoká. „Polovinu týmu jsme měli kvalitní, druhá polovina byli jenom rváči. Mlátilo se to tak, že jsme ani nestíhali letadlo,“ vzpomínal na angažmá v celku Toronto Toros hrající zmiňovanou WHA.
V roce 1977 dostal první šanci ve slavné NHL. V Detroitu zažil pět bohatých let. Celkem v nejprestižnější soutěži strávil šest sezon, v nichž nasbíral 421 zápasů a 278 bodů (122+156). S československou reprezentací ještě před emigrací získal titul mistrů světa 1972, ve sbírce má i stříbro a bronz z olympijských her.
Po kariéře se vypracoval v úspěšného skauta pro Los Angeles, Nashville a naposledy Vegas. A hokej stále velmi aktivně sleduje. Také proto si Sport.cz přichystal na svém webu novou rubriku Pálí Nedo, v níž bude legendární útočník nejen vzpomínat, ale i glosovat aktuální hokejové dění. „Pořád mám v kapse spoustu věcí, které ještě nebyly řečené,“ usmál se Nedomanský.
Hokejové sestřihy, analýzy, zajímaví hosté ve studiu Sport.cz.
Pusťte si Příklep třeba na Podcasty.cz, Spotify nebo na Apple Podcasts.
Poslechněte si i naše další podcasty a pořady:
Přímák | Příklep | Šmíca z voleje | Mixzóna | Za mantinelem | Kopačky na hřebíku | Bodlo