Článek
V českém hokejovém prostředí se sice Pavel Gross nepohyboval přes dvacet let. Velkého hokejového přestupu se nicméně on sám dočkal už v 19 letech, když na konci 80. let šel z prvoligového Ústí nad Labem do Prahy. V kabině Sparty tehdy patřil k nejmladším.
„Před třiceti lety to bylo stejné. To jsme byli jinou generací my. Všechno se vyvíjí a jestli se my jako starší generace nebudeme vyvíjet, nebudeme té mladé rozumět. Je to jen na nás,“ tvrdí nyní 55letý Pavel Gross, který se před letošní sezonou stal trenérem Sparty. Do té se vrátil poprvé od roku 1990.
Rodák z Ústí nad Labem míní, že s mladými je třeba hlavně komunikovat. Pochopit, jaké zájmy dnešní mladá generace má. Platí to v běžném životě i v kabině. V té označil Gross současnou náctiletou generaci hokejistů za feedbackovou (anglické slovo pro zpětnou vazbu).
„Chtějí vědět, jak hráli, jak trénují. Musíme k tomu být otevření, připravení na tyto otázky a poskytovat jim názor. Důležité je s nimi mluvit. Ptát se, jak vidí různé situace a proč je tak vidí. Pochopit, proč udělali, co udělali. Tyto věci mě doopravdy zajímají. Ti mladší mají hodně pozitivních vlastností,“ pokračoval Gross.
Neznamená to však, že by byla pryč doba síly, kdy trenéři na hráče museli zvýšit hlas. Jenom síla a násilí ale zkrátka podle kouče Sparty nefungují. „Funguje to pět šest týdnů, ale pak už to jde z jednoho ucha do druhého a ven. Nikdy to moc nefungovalo, ani v minulosti,“ upozornil Gross.
Jako příklad uvedl trenéra Pavla Wohla, který vedl Spartu hned ve třech obdobích v 70., 80. i 90. letech a získal s ní v roce 1993 mistrovský titul. „Člověk si myslel, že tehdy ti silní trenéři na hráče řvali. Pavel Wohl byl dobrý trenér a neslyšel jsem ho, že by na nás řval nebo nám nadával,“ dodal současný kouč Sparty, který se v letošní sezoně pokusí s týmem přerušit už 17leté čekání na mistrovskou trofej.