Článek
Byť je jeho domovským kopcem pražský Petřín, táhne to Palána na větší svahy. Prosadil se mezi nejlepší domácí skikrosaře, věnuje se práci lyžařského trenéra a instruktora, pořádá kempy, provozuje lyžařský servis. Sedm let pendloval mezi Českem a Novým Zélandem. V posledních letech ho ale ohromil svět rychlostního lyžování.
Sport, v němž se muži a ženy spouštějí šusem ze sjezdovek, na nichž by se běžný smrtelník ani neudržel. „Ale nejsme šílenci, je to bezpečný sport," ujišťuje Palán. I ve vesměs amatérských podmínkách se na rychlosti vysoko převyšující povolené limity v autě musí připravit profesionálně.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
„Nemůžeme si dovolit jedinou chybu," připomíná. Ani pády ale oproti zažitým představám nekončí fatálně, výhodou je, že nemáte do čeho narazit. „Třeba teď za dva týdny ve Vars nikdo nespadl. Já sám spadl jednou v Andoře v tréninku ve 170. Rozpadlo se mi vázání a byl jsem pak v pohodě. Závodil jsem dál, jen se mi hůř nastupovalo a vystupovala z auta," vzpomíná.
Důležité pro úspěch rekordních plánů je samozřejmě spolupracující počasí a rychlý sníh. Ve Vars se sešlo vše. „Pak už jen plujete ve vzduchu a hrajete si s technikou. Je to něco neuvěřitelného a opojného. Strašně se těším, až pojedu ještě rychleji, tohle je jen začátek a pořád se učím a zvykám si," vypráví Palán, který si během šampionátu posunul osobní rekord o 35 km/h.
V Mixzóně třetí muž letošního hodnocení Světového poháru detailně popisuje své vybavení i systém závodů a nechává nahlédnout do své přípravy.