Článek
„Mohl jsem toho vyhrát daleko víc. Mistrovské tituly, evropské poháry… Zrovna nedávno jsme se o tom s Caricolou a Maldinim bavili. Jenže pro mě, a pro mou generaci vůbec, klubový dres něco znamenal. Sparťanský zrovna jako janovský, kterému jsem zůstal věrný i přes všechny nabídky, které přicházely. I proto si mě v Janově i po třiceti letech váží. Proto jsem tam pořád legendou. I pro malé kluky, kteří mě nikdy neviděli hrát a znají mě jen z vyprávění rodičů nebo dokonce svých dědečků a babiček,“ zavzpomínal Tomáš Skuhravý na nabídky, které tehdejšímu prezidentovi klubu Spinellimu přicházely a on je vytrvale odmítal.
„Třeba když se v AC Milán zranil Van Basten a Berlusconi sháněl pro svůj tým útočníka. Já dal v té sezoně patnáct či šestnáct gólů a líbil jsem se mu. S prezidentem Spinellim už byli na všem dohodnuti, když se Berlusconi přijel podívat na náš zápas. Já v něm dal dva góly, Spinelli okamžitě zvednul cenu a bylo po přestupu. A to ten rok vyhrál AC Milán Ligu mistrů,“ probíral Skuhravý ve vzpomínkách přestupy, které nevyšly.
Tomáš Skuhravý |
---|
Narozen: 7. září 1965 |
Fotbalová kariéra: 1973–1979 Přerov nad Labem, 1979–1984 Sparta Praha, 1984–1986 RH Cheb, 1986–1990 Sparta Praha, 1990–1995 FC Janov, 1995–1996 Sporting Lisabon |
Ligové starty a góly celkem: 355/133, z toho česká liga: 200/76, italská liga: 155/57 |
Reprezentační starty a góly: 49/17 |
Největší úspěchy: postup do čtvrtfinále MS 90 s československou reprezentací |
pět mistrovských titulů s pražskou Spartou v roce 1984, 1987, 1988, 1989, 1990 |
tři vítězství v Československém poháru s pražskou Spartou |
postup do semifinále Poháru UEFA s FC Janov v sezoně 1991/92 |
druhý nejlepší střelec MS 1990 v Itálii |
vítěz ankety Fotbalista roku 1991 |
člen Klubu ligových kanonýrů se 133 góly |
Stejně jako ty do mnichovského Bayernu, Leedsu, do Olympique Marseille…
„V té době jsem byl vlastně nejdražším fotbalistou světa. Neapol zaplatila za Maradonu v přepočtu z lir na marky dvacet milionů, za mě nabízel Bernard Tapie pětadvacet milionů. Taky z toho sešlo. Spinelli se nejspíš bál, že by mu fanoušci podpálili přístav, kdyby mě prodal,“ rozesmál se u mikrofonu Sportu.cz Tomáš Skuhravý.
Při vyslovení jména Maradona zavzpomínal i na svá setkání s argentinským fotbalovým bohem.
„Neuvěřitelný člověk a fotbalista. Rychlost, zrychlení, předvídavost. Kolikrát si člověk myslel, že už ho má a že ho chytí, ale on zařadil šestku a zrychlil ještě víc. A s balonem neskutečný virtuóz. Spadla krabička od cigaret, spadl pomeranč a on s ním žongloval. ,Tome, já od tří let trénoval denně čtyři pět hodin,´slýchal jsem od něho, když jsme se sešli. A přitom člověk s velkým srdcem, který žil pro lidi a chtěl je pořád bavit.“
A vůbec první setkání Skuhravého s Maradonou počátkem roku 1991 v Neapoli?
„Prvních dvacet minut jsem nemohl vůbec hrát. Trenér Bagnoli na mě z lavičky křičel: ,Tomáši, můžeš už začít hrát?!‘ A já na něho křičel zpátky: ,Trenére, nemůžu. Já se musím dívat jenom na Maradonu.‘“
Vzpomínek na angažmá v Janově a italskou Serii A, která byla v devadesátých letech nejslavnější a nejlepší ligovou soutěží světa, nabídl Tomáš Skuhravý v Kopačkách na hřebíku spoustu. Věděli jste třeba, že nejvíce nepříjemným obráncem, proti kterému nastupoval, byl Pasquale Bruno z Turína?
„Vždycky jsem mu říkal: Ty snad jíš před zápasem krvavý maso. Mydlil to od podlahy, bylo mu jedno, zda člověka vezme skluzem přes kotník nebo ho trefí do kolena. Byl to jeho styl hry a každý ho tak bral.“
Došlo ale pochopitelně i na Skuhravého spoluhráče z Janova, uruguayského legionáře Carlose Aguileru, s nímž vytvořili střeleckou dvojici, nad níž v Serii A nebylo, stejně jako na Skuhravého odchod do Sportingu Lisabon znamenající předzvěst konce jeho hvězdné kariéry.
„Zraněné koleno mě limitovalo. Hlava chtěla, ale tělo a koleno už nešlo. Nebylo už to ono, cítil jsem, že fotbalu už nemohu dávat co chci, a proto jsem po posledním pokusu na Žižkově skončil. A před dvěma lety jsem pověsil kopačky na hřebík definitivně. Teď už hraju jen plážový fotbal a u nás na pláži Celle Ligure hlavně nohejbal,“ rozpovídal se Bomber o aktivitách, které v současnosti v Itálii má.
A samozřejmě nejen v Itálii, protože do studia s ním přišel i jeho někdejší impresário a současný ředitel Nadace fotbalových internacionálů Václav Tichý. Právě on zapojil druhého nejlepšího kanonýra mistrovství světa v roce 1990 do aktivit v tuzemsku. Tomáš Skuhravý se stal jedním z ambasadorů mládežnického turnaje Planeo Cup.
„Mám tyhle věci hrozně rád. Hlavně s dětmi. A je jedno, jestli je to v Itálii, nebo v Čechách. I pro mě jsou podobné akce velkým zážitkem. A klobouk dolů před osmiletými kluky, které jsem třeba na turnaji v Lázních Bohdanči viděl. Před jejich odvahou, nebojácností, schopností obejít protihráče a zakončit. Teď to chce správné trenéry, kteří z těch kluků vytáhnou to nejlepší, co v nich je, a nemusíme mít o budoucnost našeho fotbalu strach.“
Před cestou do studia Sportu.cz se Tomáš Skuhravý potkal i s trenérem českých hokejových mistrů světa Radimem Rulíkem a ti dva si měli rázem o čem povídat. Samozřejmě že se o tom Bomber v pořadu Kopačky na hřebíku také zmínil, a tím pádem se rozpovídal i o tom, jak důležité je, aby v každém mužstvu fungovala ta správná alchymie. Klubovém i reprezentačním.
Alchymie je přesně taková, jaká vládla v květnových dnech v kabině českých hokejistů. Podobná, jakou třeba on zažíval ve Spartě i v reprezentaci v éře Václava Ježka.
A přitom přišla samozřejmě řeč i na současnou fotbalovou reprezentaci, někdejšího Skuhravého spoluhráče Ivana Haška, který ji vede, a pochopitelně i na právě probíhající evropský šampionát v Německu.
Prostě vyprávění, které si rozhodně poslechněte, abyste si po třiceti letech připomněli nejen příběh legendárního Bombera, ale dozvěděli se i to, jak žije, co plánuje a jaký je jeho pohled na současný fotbal a probíhající mistrovství Evropy.
Dávná i docela nedávná historie ve vyprávění fotbalových osobností.
Pusťte si Kopačky na hřebíku třeba na Podcasty.cz, Spotify nebo na Apple Podcasts.
Poslechněte si i naše další podcasty a pořady:
Epizody:
# 101 Lukáš Zelenka
# 100 Jan Berger
# 99 Günter Bittengel
# 98 Pavel Novotný
# 97 Petr Slaný
# 96 Milan Frýda