Článek
Poprvé, ale nikoli naposledy. Jenže před jednadvaceti lety pro něho mohla mít vzpoura proti strahovské generalitě fatální následky.
„František Chvalovský měl ale tehdy problémy s podnikáním a byla na něho uvalena vazba, což mě vlastně zachránilo. Jinak bych ve fotbale nejspíš skončil a věnoval s civilnímu povolání," přiznává Luděk Klusáček, který během aktivní hráčské kariéry vystudoval Vysokou školu ekonomickou a získal titul inženýra.
„Po vystoupení na valné hromadě mě v Bohemce navíc stáhli do ústranní, abych nebyl tolik na očích. Udělali ze mě sekretáře, což byla práce, která mě vůbec nebavila. O to víc jsem proto přemýšlel, že ve fotbale skončím," prozradil, co ho vlastně přimělo, aby se po dvanácti letech na ligových trávnících vydal na trenérskou dráhu.
Luděk Klusáček |
---|
Narozen: 9. února 1967 |
Fotbalová kariéra: 1988 – 1990 Slavia Praha, 1990 Dukla Praha, 1991 SKP Hradec Králové, 1991-1992 Slavia Praha, 1992 – 1993 Bohemians Praha, 1993 Slavia Praha, 1993 – 1995 Švarc Benešov, 1995 – 1999 Slovan Liberec, 1999 – 2000 Bohemians Praha. |
Ligové starty a góly: 225 zápasů/23 gólů |
Trenérská dráha: Slavia, Xaverov, Jihlava, Bohemians, asistent Al Ahlí (SAE), Katar SC, česká reprezentace, Al Hilál (Saúdská Arábie), 2019 – 2022 Bohemians. |
Nejdřív ve Slavii, kde s fotbalem začínal, vyrostl a v roce 1988 poprvé okusil i nejvyšší domácí soutěž. Tenkrát samo sebou ještě federální.
„Hlavním trenérem se tehdy ve Slavii stal Míra Beránek a já chvíli tajně doufal, že bych mohl být jeho asistentem. Skončil jsem ovšem u juniorky a po čase jsem musel sám sobě přiznat, že to bylo to nejlepší, co mě mohlo potkat," líčí Luděk Klusáček v dalším díle podcastu Kopačky na hřebíku začátky své trenérské kariéry, která ho později zavedla do Xaverova, Jihlavy, ale po boku Ivana Haška třeba i do arabského světa a k české reprezenaci. A samozřejmě dvakrát i do vršovického Ďolíčku ke Klokanům, kteří se pro něho stali srdeční záležitostí.
„Pro mě jsou srdeční záležitostí oba kluby. Ve Slavii jsem prožil celé mládí, v jejím dresu jsem nakoukl do ligy, ale protože jsem se v Edenu vzhledem k panující konkurenci neprosadil, byl jsem rád, že jsem mohl odejít do Bohemky. Klubu s velkou tradicí, skvělými lidmi, báječnými fanoušky, atmosférou, která v Ďolíčku panuje."
Klusáček u mikrofonu sportu.cz prozrazuje i to, že k cestě do ligového kádru Slavie mu vlastně pomohla emigrace Luboše Kubíka a Ivo Knoflíčka.
„Zůstali v zahraničí a já vlastně dostal příkazem, že se mám zapojit do přípravy ligového áčka. A to zrovna v době, kdy jsem si užíval studentských let a přemýšlel, co dál se životem. Fotbal jsem tehdy hrál víceméně pro zábavu za slávistickou juniorku a trenér Starý to tam se mnou neměl jednoduché," připomíná Luboš Klusáček, že Knoflíček byl vlastně dalším z osudových mužů v jeho kariéře.
„Když jsem se po letech do Edenu vrátil, stal jsem se součástí hráčské transakce mezi Slavií a Benešov. Ivo putoval z Benešova do Edenu, já z Edenu do Benešova."
V dalším díle pořadu Kopačky na hřebíku toho prozradil Luděk Klusáček ale samozřejmě mnohem víc. Zavzpomínal na liberecké angažmá i působení v Benešově, s nímž vybojoval postup do ligy, připomněl trenéry, pod nimiž hrával a kteří ho inspirovali poté, co se sám vydal na trenérskou dráhu.
Řeč přišla pochopitelně na Borise Korbela, který změnil Slavii i celý český fotbal, stejně jako na benešovského mecenáše Miroslava Švarce či třeba fotbal v arabském světě, kde Luboš Klusáček působil bezmála pět let a kam by se klidně zase vydal.
Bylo to zajímavé vzpomínání a povídání, do kterého rozhodně stojí za to se zaposlouchat.