Hlavní obsah

Honza je bůh. Sparťanský idol Berger o chorálech fandů i muklů v Ruzyni, ale také o Husákovi, léčbě u Apolináře a životě na štaflích

Vzpomínáte? Fotbaloví pamětníci – a samozřejmě nejen ti sparťanští – si určitě vybaví chorály, když se 20. srpna roku 1983 opět objevil na letenském trávníku jejich idol. „Honza není člověk, Honza je bůh,“ hřmělo tehdy celým stadionem Janu Bergrovi na přivítanou. Po roční pauze, během níž si odseděl 35 dnů ve vazbě v ruzyňské věznici, podstoupil tříměsíční protialkoholní léčení u Apolináře a pak makal v panelárně v Prefě, se v utkání s Nitrou znovu vracel na ligovou scénu. S trestem, který nad ním vynesl Městský soud v Praze. Čtrnáct měsíců s podmíněným odkladem na čtyři roky za hanobení republiky a jejího představitele Gustáva Husáka a další paragrafy k tomu.

Kopačky na hřebíku s Janem BergeremVideo: Sport.cz

Článek

Tedy, on se na ni vrátil už šest dnů předtím na ostravských Bazalech, kde ho trenér Václav Ježek postavil poprvé. Fanoušci Baníku Bergrovi nejdřív spílali a nadávali do alkoholiků a ochlastů, aby mu po naplnění devadesáti minut aplaudovali a stáli ve frontě na autogramy. A to navzdory tomu, že Sparta nad Baníkem 2:0 vyhrála…

Jan Berger
Narozen: 27. listopadu 1955 v Praze
Fotbalová kariéra: 1965 – 1976 TJ Břevnov, 1976 – 1978 Škoda Plzeň, 1978 – 1980 Dukla Praha, 1980 – 1986 Sparta Praha, 1986 – 1990 FC Curych, 1990 – 1991 FC Zug
Ligové starty a góly celkem: 285/47, z toho československá liga: 242/43, švýcarská liga: 43/4
Reprezentační starty a góly: 30/3
Největší úspěchy: zlato s československou reprezentací z fotbalového turnaje na olympijských hrách 1980 v Moskvě
bronz s československou reprezentaci na mistrovství Evropy v roce 1980 v Itálii
mistrovský titul s pražskou Duklou v sezoně 1978/1979 a dva tituly se Spartou v sezonách 1983/1984 a 1985/1986
vítěz Československého poháru se Spartou v roce 1984
vítěz ankety Fotbalista roku 1984
účastník mistrovství světa 1982 ve Španělsku

I na to Jan Berger vzpomíná v dalším dílu pořadu Kopačky na hřebíku. Jubilejním stém, který si pochopitelně zasloužil výjimečného hosta, jímž byl právě sparťanský idol osmdesátých let. Ne, nezapomněli jsme na něho, hned několikrát jsme domlouvali setkání a natáčení, jenže on byl a je pořád v jednom kole.

Příští rok v listopadu mu bude sedmdesát, ale on přesto leze na štafle, pochoduje na nich po kvartýrech a věnuje se malířskému řemeslu, kterému se vyučil jako kluk v někdejší Pražské stavební obnově.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Bývalý fotbalista Jan Berger se živí jako malíř pokojů

„Ta práce mě baví a nabíjí, proto ji dělám. A rád… Navíc s mou paní žijeme společně už padesát let, takže si od sebe potřebujeme občas odpočinout,“ rozesmál se Jan Berger ve studiu Sport.cz, když do něho konečně zavítal.

To aby vyprávěl nejen o svém řemesle, osmičkách štaflích, na které už raději neleze, protože i na něho je taková výška přece jen moc, o svých zákaznících a jejich přáních.

„Zrovna nedávno jsem maloval u dcery Karla Jarolíma. Bydlí v podkroví, kde jsou různé sloupy, a ona si vymyslela všelijaké barevné čtverce, kosočtverce a podobné obrazce. Když jsem skončil, byla úplně uchvácená a fascinovaná, jak se jí to líbilo. Fakt to bylo moc hezký, ale šlo nikoli o můj, ale o její nápad,“ prozradil Jan Berger, že mezi jeho zákazníky patří i bývalí spoluhráči i protihráči. Karel Jarolím, stejně jako třeba Ladislav Vízek.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Jan Berger při práci, která ho i v 69 letech hrozně baví a také nabíjí.

Kopačky na hřebíku jsou ale hlavně o fotbale, takže i na něj přišla řeč. Na vzpomínaný rok 1982 samozřejmě také.

„Dneska můžete říct, co chcete, a nic se vám nestane, ale tenkrát v tý době to nešlo. A to mě rozčilovalo. Zvlášť v opilosti,“ vracel se Jan Berger k průšvihu, který se udál 14. října 1982 v kavárně na Letné, kde si podle obžaloby stoupl za pípu, čepoval a rozléval pivo, slovně napadal hosty a servírky, až nakonec personál přivolal hlídku Veřejné bezpečnosti.

„Chytli mě, rvali mě a já jednoho z nich podrazil. Odvezli mě na služebnu dolů na Letnou a jak jsem tam viděl toho Husáka na obraze, tak jsem v opilosti řek, že emigruju, protože tady ten stát stojí za ho.no. A k tomu sem přidal, že jim i toho Husáka klidně pomočím, což už byl vrchol. Hned jsem dostal pouta a odvezli mě do basy v Ruzyni,“ vylíčil pro připomenutí i těm mladším, jak se tehdy všechno zběhlo.

Foto: archiv autora (Zdeněk Pavlis), Sport.cz

Jan Berger ve sparťanském dresu, který poprvé oblékl v roce 1980.

I o 35 dnech za katrem v Ruzyni vyprávěl. O bachařích, kteří mu věštili, že za hanobení republiky a jejího představitele, za výtržnictví, urážky a útok na veřejného činitele a další paragrafy dostane u soudu přinejmenším osm let.

„Bejt obyčejným chlapem odněkud z fabriky, seděl bych nejspíš do doby, než to tady prasklo,“ vzpomněl i na ty, kteří mu pomohli, když spadl na úplné dno.

Na mukly v Ruzyni, kteří jedné noci začali vyřvávat na celou věznici ono: „Honza není člověk, Honza je bůh.“

Na trenéra Ježka, který mu dal novou šanci.

„A taky na nějakého Láďu Prouzu, kterej chodil po Spartě a říkal: ,Heleďte, neblázněte, přece nemůžete toho kluka úplně vodrovnat. Vždyť je mu teprve pětadvacet. Vždyť už něco dokázal. Vždyť my mu musíme naopak pomoct.‘ I díky němu jsem se z toho vylízal a moh se vrátit.“

Foto: archiv autora (Zdeněk Pavlis), Sport.cz

Jan Berger (vpravo) v souboji s Michelem Platinim ve čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí. Březnový zápas v roce 1985 Sparta nad turínským Juventusem vyhrála 1:0 gólem Bergra z penalty.

Řeč ale přišla i na tři měsíce protialkoholní léčby u Apolináře. Na pověstné blinkačky, na které si profesor Mareček potrpěl. Pacienti dostali dávku antabusu a pak do sebe museli obracet rum, pivo, víno, vodku, aby okamžitě zvraceli.

„A to všechno třikrát dokola. Zažil jsem tam kluka, který se sesul ze židle a museli ho dávat dohromady. A po tomhle všem neexistovalo odporoučet se na pokoj a tam si chvíli dáchnout nebo jen vorazit. Před blinkačkama jsme recitovali básničky a zpívali písničky. Vyléčený alkoholici nevyléčeným a naopak. A za odměnu jsme dostali antabus. A po blinkačkách se šlo makat. Třeba na zahradu, kde to byla stejná blbárna. Vykopal jsem jámu a ptám se doktora, co dál. ,Nic. Zase ji zaházej.‘ Na palici, když tohle člověk dělá den co den. Fakt vostrý.“

Zážitků a vzpomínek na tři měsíce u Apolináře zůstalo v Janu Bergrovi spousta a v Kopačkách na hřebíku o nich vyprávěl. Stojí za to poslechnout si, jak se hrabal ze dna a co všechno si prožil.

„Nebrečel jsem, člověk občas potřebuje dostat přes prsty. A já přes ně dostal, i když jsem říkal pravdu. A nebrečím ani po letech a na tu naši dobu nevzpomínám ve zlém. Byla hezká. Co hezká, krásná byla a já ji miloval,“ potvrzoval Jan Berger u mikrofonu Sport.cz, že na svět nezanevřel a neproklíná to, co si musel prožít.

Však to ostatně dokázal hned poté, co se na ligovou scénu vrátil. Vždyť v roce 1984 se stal fotbalistou roku.

A už jste slyšeli, co za tento primát dostal? Že mu obrovskou radost udělaly obnošené pohorky, které mu poslal jeho parťák od Apolináře?

Foto: archiv autora (Zdeněk Pavlis), Sport.cz

Tenisová partie Jana Bergra

Byla toho prostě spousta k vyprávění a vzpomínání při reminiscencích na osmdesátá léta ve Spartě i reprezentaci. Na trenéra Jána Zachara, ony penalty záměrně zahozené v pohárovém finále jen proto, aby jméno Zachar nefigurovalo na žádné trofeji, na reprezentační kouče Františka Havránka a Jozefa Vengloše.

Ale také na zlatou olympiádu v Moskvě, evropský šampionát v Itálii v roce 1980, mistrovství světa ve Španělsku o dva roky později či třeba tažení Sparty pohárovou Evropou od Realu Madrid až do čtvrtfinále Poháru UEFA proti Hajduku Split.

A do toho vzpomínky na ligové začátky Jana Bergra v Plzni či třeba na dva roky vojny v Dukle Praha. Víte třeba, že na pražské Julisce nezůstal i proto, že ho před Vánoci zavřeli do posádkové věznice na náměstí Republiky a jemu se ve skříňce zkazilo maso, které měl nakoupené na štědrovečerní stůl? A že do Bohemky za trenérem Pospíchalem neodešel z vojny proto, že ho Klokani chtěli podfouknout?

Foto: archiv autora (Zdeněk Pavlis), Sport.cz

František Straka, Ivan Čabala a Jan Berger při jednom ze Silvestrovských derby

O tom všem se host jubilejního stého dílu Kopaček na hřebíku Jan Berger u mikrofonu Sport.cz rozpovídal, takže se do jeho vzpomínek a vyprávění s chutí zaposlouchejte. Teď, nebo klidně v průběhu vánočních svátků…

Dávná i docela nedávná historie ve vyprávění fotbalových osobností.

Pusťte si Kopačky na hřebíku třeba na Podcasty.cz, Spotify nebo na Apple Podcasts.

Poslechněte si i naše další podcasty a pořady:

Epizody:

# 100 Jan Berger