Článek
Pro připomenutí základní linka příběhu, z jehož možných důsledků mrazí. Pětatřicetiletá čínská tenistka Pcheng Šuaj, která byla i světovou jedničkou ve čtyřhře, zveřejnila na čínské sociální síti Weibo svědectví, podle něhož byla nucena k sexu vlivným komunistickým pohlavárem Čang Kao-limem.
Příspěvek ze státem spravované sítě zhruba po půlhodině zmizel a stejně tak se slehla zem po Pcheng Šuaj. Čínská média pak zveřejnila její údajný dopis, kde tvrdí, že je doma v bezpečí a odpočívá. Jenže pravost formálně psaného textu je zpochybňována, působí spíše jako vynucená zpráva od rukojmího a obavy o dvojnásobnou grandslamovou vítězku spíše vzrostly.
Reakce od WTA přišla brzy. A byla sympaticky nekompromisní. Pokud se situace nevyjasní, je připravena zrušit své turnaje v Číně bez ohledu na finanční ztráty, které by byly značné.
I am devastated and shocked to hear about the news of my peer, Peng Shuai. I hope she is safe and found as soon as possible. This must be investigated and we must not stay silent. Sending love to her and her family during this incredibly difficult time. #whereispengshuai pic.twitter.com/GZG3zLTSC6
— Serena Williams (@serenawilliams) November 18, 2021
S hashtagem #WhereIsPengShuai se přidaly tenisové hvězdy Novak Djokovič, Serena Williamsová, Martina Navrátilová a další, byť k čínským obyvatelům se při cenzuře internetu v zemi nedostane.
Peking se zatím chystá na Zimní olympijské hry, které proběhnou za dva a půl měsíce, a v sídle Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne zjevně nechtějí přípravy nějakou ostřejší rétorikou narušovat.
Vyjádření MOV pro Sport.cz |
---|
"Zkušenosti ukazují, že tichá diplomacie nabízí nejlepší příležitost k řešení záležitostí podobného charakteru. MOV se proto v tuto chvíli nebude k věci více vyjadřovat." |
Už přidělení her do Pekingu bylo kontroverzní, byť tehdy MOV neměl moc na výběr, jediným protikandidátem bylo kazašské Almaty. Obavy z nedostatku sněhu, dlouhých vzdáleností mezi sportovišti a snad i koronavirové pandemie se čínským organizátorům podaří zahnat. Ale kritické hlasy ozývající se kvůli porušování lidských práv neustávají. Ať už kvůli krvavému potlačení protestů v Hongkongu či útlaku ujgurské menšiny označované za genocidu.
Vyjádření ČOV pro Sport.cz |
---|
"Stejně jako celý sportovní svět pozorně a se znepokojením sledujeme všechny dostupné informace. Věříme, že se situace kolem čínské tenistky Pcheng Šuaj brzy vyjasní." |
Přibývají výzvy k bojkotu her, byť brát si sportovce jako rukojmí by nebylo fér, vzpomínky, jak politický bojkot her v Los Angeles zničil sen celé sportovní generace, jsou stále živé i u nás. Na druhou stranu diplomatický bojkot navrhovaný i americkým prezidentem Joem Bidenem těžko Číně způsobí nějakou citelnou újmu.
It was wonderful to hear @WTA Chairman & CEO Steve Simon speak on @CNNPolitics just now about doing everything possible to find Peng Shuai. #WhereIsPengShuai pic.twitter.com/LDgm8Na9Dw
— Billie Jean King (@BillieJeanKing) November 19, 2021
Mezinárodní olympijský výbor si musel být vědom situace v Číně, už když hry do Pekingu přidělil. Všem ožehavým tématům se snaží vyhýbat s odkazem na svou politickou neutralitu.
A tak by bylo naivní očekávat, že teď se z Lausanne ozve silný hlas, že situace kolem zmizení elitní tenistky, mimochodem trojnásobné olympioničky, je pro Mezinárodní olympijský výbor neakceptovatelná. Zvlášť když vztah šéfa MOV Thomase Bacha s čínským prezidentem Si Ťin-Pchingem dlouhodobě působí jako nadstandardní.
„Viděli jsme nejnovější zprávy a povzbudilo nás ujištění, že je v bezpečí,“ uvedl ve čtvrtek po zveřejnění pochybného mailu od Pcheng Šuaj ve svém prohlášení MOV. A tak může pštrosí politika organizace nezřídka se ohánějící podporou rovnoprávnosti a lidskosti, pokračovat…
Michal Osoba
Jako sportovní redaktor webu Sport.cz a deníku Právo působí Michal Osoba od roku 2002, specializuje se na atletiku, lyžování, kanoistiku, florbal, judo, plážový volejbal i americký fotbal, je autorem podcastu Mixzóna. Jako reportér působil na olympijských hrách v Pekingu 2008, Vancouveru 2010, Londýně 2012, Soči 2014, Rio de Janeiru 2016, Pchjongčchangu 2018, Tokiu 2021 a Pekingu 2022. Je rovněž spoluautorem knih „120 let české atletiky“ a „Nemůžeš? Přidej! Český olympijský výbor 120 let“.