Hlavní obsah

Jeho příběh je na knížku, ale občas si lezeme na nervy, přiznávají rodiče nevidomého plavce

Zvedni ruce a pořádně si to užij, radil mu na stupních vítězů zlatý Ukrajinec Mychajlo Serbin. A tak 16letý nevidomý český plavec David Kratochvíl poslechl a užil si ovací zaplněné La Défense Areny. Velký okamžik s ním prožívala také rodina, koneckonců maminka Stanislava stála jen o pár metrů za ním a mohla zblízka přihlížet, jak jejímu synovi předávají už druhou paralympijskou medaili.

Foto: Český paralympijský výbor

David Kratochvíl má zlatou medaili z paralympiády v Paříži

Článek

Paříž (od našeho zpravodaje) - „Cítila jsem hodně velké emoce. Ale i stres, jak je kolem nás hodně lidí,“ vyprávěla pro Sport.cz Kratochvílová. Její manžel a Davidův otec Jiří mezitím čekal na konci mixzóny. Takhle jsou domluvení, vítěznou ceremonii si užívá maminka a tatínek mezitím zpracovává své emoce v ústraní.

Jejich syn startuje na paralympijských hrách poprvé a už má na kontě zlato ze závodu na 400 metrů volným způsobem a stříbro ze znakařské stovky. „Když vidím Dádu s medailemi, zalévá mě pocit štěstí. Stojí za tím dřina, kterou jsme poslední dva tři měsíce investovali. Dáda byl prakticky bez prázdnin,“ začal popisovat Jiří Kratochvíl.

„Když si vzpomenu, jak jsme po všech peripetiích začínali s plaváním, netušili jsme, že půjdeme na takhle vysokou úroveň,“ ohlédl se otec za minulými roky.

Jeho syn přišel o první oko kvůli rakovině sítnice už v roce a půl. V první třídě mu lékaři museli kvůli stejnému problému odebrat i druhé oko. David zkoušel hodně sportů, byl mezi nimi i tenis a hokej. Jenže bez zraku tyto sporty provozovat nejde, zvítězilo tak plavání.

„Od té doby ušel cestu, která by vydala na knížku. My jen chtěli, aby neseděl doma, ale netlačili jsme ho k tomu, aby se plavání věnoval víc. Prostě to vyplynulo,“ přemítala maminka Stanislava.

Za trénink až šest kilometrů běhu

A tak se David vrhl do vody v rodném Tachově na pětadvacetimetrovém bazénu. Jeho první trenér Rudolf Huta jej naučil závodně plavat. Jenže už má svůj věk a koučování se nevěnuje. Davida tak nyní trénují jeho rodiče, jimž pomáhá ústecký trenér Petr Thiel. Vždy jim pošle měsíční rozpis, který Jiří se Stanislavou dodržují. Jednou do měsíce se pak všichni sejdou a zhodnotí, co se povedlo, a co ne.

Foto: Český paralympijský výbor

Plavec David Kratochvíl slaví stříbrnou medaili ze znakařské stovky

„Na bazénu jsem buď já, nebo manželka, a za ty dvě hodiny uběhneme na břehu tak šest kilometrů,“ přiblížil Jiří Kratochvíl. Se synem tak oba rodiče tráví opravdu hodně času. Kromě tréninků Davidovi totiž dělají tzv. tapéry. Ty nevidomý plavec potřebuje, aby na něj dlouhou tyčí poklepali a on tak věděl, že se blíží konci bazénu.

„Občas už si ale lezeme na nervy,“ nezdráhal se přiznat tatínek Jiří a jeho žena Stanislava souhlasí: „Někdy máme doma trošku Itálii. Co člověk, to názor. Chlapi jsou tvrdohlaví a já taky,“ usmívala se Stanislava Kratochvílová.

Davidův otec Jiří dodal, že jedním z důvodů může být fakt, že přece jen se ženou nejsou zkušenými trenéry. Výsledky jsou ale vypovídající a hovoří o něčem jiném.

David Kratochvíl je totiž dvojnásobným medailistou z paralympijských her. Další tři disciplíny ho v bazénu La Défense Areny navíc ještě čekají.

Související témata: