Článek
Britská transgender cyklistka Emily Bridgesová a její (ne)účast na národním šampionátu opět rozvířila vody tématu transgender sportovců v kategoriích biologických žen či mužů. Nejprve jí totiž účast byla povolena, jelikož splnila požadavek Britské cyklistické unie, která stanovila, že hladina testosteronu musí být po dobu 12 měsíců nižší než 5 nanomolů na litr. Jenže po protestech a hrozících bojkotech jí byl start kvůli její „nezpůsobilosti" odepřen.
Dříve se již hovořilo o americké plavkyni Lie Thomasové, která v ženských kategoriích již závodí a vyhrává. Podle mnohých by transgender sportovci měli mít speciální kategorie, jelikož biologický vývoj hodně ovlivní jejich výkony, i když hladiny hormonů budou už v souladu s požadavky jednotlivých unií.
🇬🇧 Boris Johnson today criticised trans people in women's sports events and said it would be "sensible" for them not to compete among female athletes. pic.twitter.com/62Xkaifj3h
— European Insider (@Europa_Insider) April 6, 2022
Ve stejném duchu se nyní vyjádřil i britský premiér Boris Johnson. „Nemyslím si, že by biologičtí muži měli soutěžit se ženami. Možná je to kontroverzní, ale zdá se mi to rozumné," uvedl Johnson s tím, že proti transgender osobám jako takovým nic nemá.
„Neznamená to, že nejsem nakloněn lidem, kteří chtějí změnit pohlaví. Je důležité, abychom jim poskytli maximální lásku a podporu při takovém rozhodování," řekl premiér. „Jedná se o složité problémy, které nelze vyřešit jedním rychlým a snadným právním předpisem," uvědomuje si, že to bude chtít hodně přemýšlení, aby se tento problém vyřešil.
LGBTQ+ organizace Stonewall v reakci na Johnsonovy komentáře uvedla, že „trans lidé si zaslouží stejné příležitosti jako všichni ostatní, aby si užívali výhod sportu a jejich plošné vyloučení je zásadně nespravedlivé."