Článek
Na začátku září nicméně jednatřicetiletý Carlsen společně s oznámením, že na turnaji končí, zveřejnil na Twitteru video se starším pozápasovým rozhovorem s fotbalovým trenérem Josém Mourinhem, ve kterém se horkokrevný portugalský kouč po porážce vyhnul kritice rozhodčích slovy: "Raději nebudu nic říkat. Kdybych něco řekl, měl bych velký malér, a já se nechci dostat do velkého maléru."
Pravda je, že Niemann v minulosti skutečně při šachových turnajích podváděl. Jak sám přiznal, pravidla porušil na on-line turnaji ve svých dvanácti letech a pak ještě v šestnácti, kdy byl konfrontován serverem Chesscom a přestal na něm na čas hrát. "Tu chybu jsem udělal. Teď chci, aby lidé věděli, že se hluboce omlouvám a vím, že mé činy mají důsledky," citoval Niemanna server worldchess.com.
Carlsen téma nekomentuje a beze slov se odlogoval i krátce po zahájení pondělního duelu. Vyvolal tím řadu reakcí mezi experty a kolegy. "Je to šokující a znepokojivé. Nikdo nemůže mít radost z toho, co se v šachovém světě děje," uvedl na Twitteru americký velmistr Maurice Ashley. "Nemám slov," vzkázal maďarský velmistr Péter Lékó.
Komentátorka turnaje a mezinárodní mistryně Jovanka Housková řekla worldchess.com, že Carlsen jen přilil olej do ohně. "Nemůže jen tak říct: 'Myslím, že jsi podváděl' a vyvolat tak hon na čarodějnice. Musí říct: 'Tady mám důkaz'," dodala. A krajana zkritizoval v norské televizi i velmistr Jon Ludvig Hammer. "Úmyslně prohrát je naprosto nepřijatelné chování. To je ta nejnesportovnější věc, jakou ve sportu můžete udělat," prohlásil a přidal požadavek na Carlsenovo potrestání.