Skvěle. České lukostřelkyně získaly na paralympiádě stříbro a bronz

Fantastický úspěch. Lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová získala v Paříži, stejně jako na předchozích hrách v Tokiu, stříbrnou paralympijskou medaili. Třiatřicetiletá vozíčkářka, jež vyhrála čtvrteční kvalifikaci ve světovém rekordu, po třech letech opět nestačila ve finále na čínskou světovou jedničku Čchen Min-i. Český úspěch v kategorii W1 podtrhla ziskem bronzu Tereza Brandtlová.

Šárka Pultar Musilová získala stříbro.

„Škoda, že zlato nedopadlo, ale Čchen střílela výborně a vyhrála po zásluze. Vrátila mi to za světový pohár v Novém Městě nad Metují, kde jsem ji porazila,“ komentovala zisk stříbra Pultar Musilová.

Obě české reprezentantky vyhrály ve vyřazovací části dva souboje. V semifinále se utkaly spolu a Pultar Musilová zvítězila 135:131. Její výkon byl nakonec druhý nejlepší v soutěži, až v souboji o zlato a repríze tokijského finále proti ní Čchen Min-i nastřílela 136 bodů. Pultar Musilová, jež bude v Paříži obhajovat stříbro i v soutěži smíšených dvojic s Davidem Drahonínským, od počátku jen dotahovala ztrátu a prohrála o pět bodů.

Horkou chvilku přitom prožila už v prvním vyřazovacím kole. Čtvrtfinálový souboj s tureckou soupeřkou Nil Misirovou rozhodla úplně posledním šípem. V duelu prohrávala až o pět bodů, před závěrečnou sadou tří šípů byla pozadu o tři a ještě před finální ranou o dva. Turkyně ale zakončila duel sedmičkou, zatímco česká reprezentantka trefila střed a zvítězila 126:125.

„Vypnula jsem mozek a nesoustředila se na její střelu. Bojuje se do posledního šípu, což se potvrdilo. Měla jsem štěstí,“ uvedla ke klíčové střele česká reprezentantka.

Bronzová Tereza Brandtlová

Osmatřicetiletá Brandtlová jako čtvrtá žena kvalifikace potvrdila ve čtvrtfinále roli favoritky v souboji s Italkou Dailou Damenovou a po prohraném českém souboji porazila reprezentantku korejské lukostřelecké velmoci Kim Ok-kum 127:122. Získala premiérovou paralympijskou medaili, v Tokiu byla devátá.

„Mám pocit, že se mi chce pořád jenom brečet. Úžasnej pocit. Medaile je strašně těžká, až mě to překvapilo. Ale dneska s ní budu snad i spát,“ smála se Brandtlová.

Česká sbírka v Paříži je nyní spolu s pátečním zlatem nevidomého plavce Davida Kratochvíla kompletní. Šestnáctiletý talent po triumfu na kraulařské čtyřstovce dnes bude útočit na další cenný kov v kategorii S11. Z dopoledních rozplaveb na 50 metrů kraul postoupil do večerního finále jako nejrychlejší v novém českém rekordu 26,04 sekundy.