Článek
Vedle Česka se na turnaji představí domácí Velká Británie, Francie, Dánsko, Německo, Nizozemsko, Švýcarsko a Izrael. „Do evropského klání jdeme se vší radostí a pokorou. Turnaj chceme odehrát se vztyčenou hlavou a všem ukázat, že se vyplatí nerezignovat a dělat co vás baví," říká hrající David Lukeš, jenž pracuje jako ředitel Centra Paraple
Vedle něj budou reprezentovat Jiří Pleško, Filip Vartoň, Petr Oppenauer, Marek Váša, David Mecera, Valter Rönisch, Tomáš Moravik, Jan Mikeska. „Nemáme ambice bojovat o nejvyšší příčky, a tím i o účast na pařížské paralympiádě. Budeme ale prezentovat silného týmového ducha a zabojujeme jeden za druhého," dodává Lukeš, podle nějž i ve filozofii ragby vozíčkářů platí maximální respekt k soupeř i pravidlům. „Hra je víc než vítězství, přátelství je víc než hra. Ragby není pouze sport, ale je to životní styl, který často bolí. Jde také často o překonání sama sebe," vystihuje Lukeš.
Ragby vozíčkářů bylo uznáno jako oficiální sport pro sportovce s handicapem teprve před třiceti lety, v roce 1995 se pak ve švýcarském Nottwilu konalo první mistrovství světa a na přelomu milénia mělo ragby na vozíku i paralympijskou premiéru v Sydney. V současné době se hraje a rozvíjí ve více než čtyřiceti zemích světa.