Článek
Sedmdesát procent respondentů uvedlo, že má se sportem pozitivní zkušenost. Cení si přátel, týmovosti, fyzické kondice nebo disciplíny, kterou jim do budoucího života přinesl. Mezi negativními jevy upozorňovali na fyzickou bolest, nedůvěru vůči kolektivu nebo časovou náročnost kvůli vzdělávání.
Při dotazu na konkrétní negativní jevy třetina lidí odpověděla, že se ocitla pod psychickým tlakem. Nejčastěji se jednalo o ponižování nebo kritizování vzhledu, hmotnosti či oblečení.
Každý pátý sportovec má zkušenost se zanedbáváním. Více než 60 procent z nich bylo nejméně jednou nuceno k výkonu bez dostatečného tréninku. Problémy se týkají také sportovní aktivity s nemocí či se zraněním. Více než dvě pětiny mladých sportovců čelily nátlaku, aby kvůli sportovní kariéře zanedbávali školu.
S fyzickým násilím, jako je bití, fackování, hrubé zacházení nebo i omezení stravy a tekutin, má zkušenost zhruba desetina bývalých sportovců. U bití a podobných projevů bývá původcem nejčastěji jiné dítě, častěji než trenér.
Lékařka Marie Skalská, která má na starosti i elitní české sportovce, upozornila, že zejména v estetických sportech a dalších odvětvích s důrazem na nízkou hmotnost jsou rozšířené poruchy příjmu potravy. „Jedna trenérka mi řekla, že poruchy příjmu potravy k jejímu sportu patří. Máme v některých sportech až 40 procent dívek, které trpí poruchou příjmu potravy,“ řekla. Upozornila, že s tím souvisí i zvýšené riziko sebevražd u mladých lidí, kteří trpí tímto onemocněním.
Přetěžování zase může vést ke zraněním. „Nejrizikovější je období mezi jedenáctým a třináctým rokem. Chlapci už vypadají vyspěle, ale ještě se jim dotváří třetina kostní hmoty. Když je přetížím, tak je to rizikový terén pro vznik únavové zlomeniny. Ta se dá léčit jen klidovým režimem. Někdy musíme dát tu nohu do sádry, aby třeba i rodiče viděli, že to opravdu nejde,“ popisovala svou zkušenost Skalská.
Jen necelá čtyři procenta respondentů uvedla, že zažila kontaktní sexuální násilí. „Velmi alarmující je, že z těch, kteří to zažili, devatenáct procent situaci nikomu neoznámilo,“ upozornil Michal Kormaňák z agentury Ipsos.
Obecně mladí sportovci těžko hledají, na koho se obrátit, pokud čelí nátlaku, obtěžování nebo zneužívání. „V současnosti neexistuje v českém sportovním prostředí nezávislá a důvěryhodná instituce, kam by se oběti negativních jevů ve sportu mohly obrátit a najít podporu a ochranu,“ uvedli zadavatelé průzkumu.