Článek
Olympiáda se měla v Tokiu původně uskutečnit už před rokem, ale kvůli covidu byla odložena. A přestože má Japonsko i nyní velké problémy s nákazou, organizátoři a Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zrušení her nepřipouštějí.
Tři měsíce před startem her ale v Tokiu a Ósace a několika dalších prefekturách stále platí výjimečný stav. Navíc je podle řady médií pravděpodobné, že neskočí 11. května, ale bude naopak prodloužen.
Podporu nemají hry ani u veřejnosti a podle průzkumů s pořádáním nesouhlasí 70 až 80 procent Japonců. Nelibost dali najevo i v petici, kterou před pár dny zorganizoval neúspěšný kandidát na tokijského guvernéra Kendži Ucunomija. V petici upozornil na to, že v Japonsku zatím byla očkována pouhá dvě procenta obyvatel. Poukázal také na skutečnost, že organizátoři si vyžádali 10 tisíc zdravotníků a počet nedávno navýšili o 500 sester, proti čemuž se ohradily odbory.
"Abychom mohli olympiádu i paralympiádu pořádat, bude kvůli ní muset být vyblokováno obrovské množství zdravotníků a zdravotnických zařízení a dalšího vybavení," stojí v petici.
Odložená olympiáda má v Tokiu odstartovat 23. července a Japonsko na její organizaci oficiálně vydalo 15,4 miliardy dolarů. Důležité je také uskutečnění her pro MOV, protože přes 70 procent jeho příjmů tvoří prodej televizních práv.