Článek
Ceny byly v soutěži Klubu sportovních novinářů při svém prvním ročníku předávány v Liberci a nesou název po jednom ze zakladatelů Mezinárodní asociace sportovních novinářů, jenž se proslavil i jako spisovatel a autor postavy Ferdy Mravence. Ten byl inspirací pro vítězné ceny, červené motýlky s černými tečkami od sklárny Lasvit.
Pařížské ozvěny připravoval tým pod dramaturgickým vedením Václava Jindřicha. „Koncipovali jsme je jako svižnou dvacetiminutovku nabitou informacemi o dění na olympijských hrách s publicistikou, zábavnými prvky na odlehčení i pravidelnými rubrikami,“ popisoval Jindřich, jenž se zároveň ujal role moderátora většiny dílů.
„Klíčové pak byly vstupy našich tří redaktorů přímo z Paříže – z ulic, náměstí a dalších volných ploch, protože kvůli vysílacím právům nebylo možné použít video- ani audiomateriál přímo ze sportovišť. Vysílalo se živě každé odpoledne a nás těší, že na přelomu července a srpna ho pozitivně hodnotili diváci a posluchači a teď ho ocenila i odborná porota,“ uvedl.
Předsedou poroty byl dlouholetý aktivní a nyní čestný předseda Klubu sportovních novinářů Zdeněk Pavlis.
„První ročník soutěže bude určitě inspirací a výzvou i pro spoustu dalších autorů, jejichž práce přihlášeny nebyly. Vůbec nezávidím porotcům, kteří budou hodnotit příští ročníky. Už v premiérovém se sešlo tolik kvalitních příspěvků, že bylo pro každého z nás těžké vybrat ty nejlepší,“ prohlásil Pavlis.
Spolu s ním díla posuzovali Alice Němcová Tejkalová, vedoucí katedry žurnalistiky Fakulty sociálních věd na Univerzitě Karlově, která 17 let působila jako sportovní novinářka, Vladimír Drbohlav, dlouholetý redaktor České televize a člen pléna ČOV i výboru Českého klubu fair play, a Aleš Procházka, výrazná osobnost Českého rozhlasu a člen Síně slávy českého hokeje.
Sportovce pak zastupoval Lukáš Rohan, olympijský medailista ve vodním slalomu a absolvent oboru mediální studia na Univerzitě Karlově. Porota posuzovala práce od čtyř desítek přihlášených autorů.
Vyhlašovalo se pět kategorií. Nejlepší video vyhrála 13. komnata autora Marka Svačiny z České televize o žokeji Filipu Minaříkovi, za nejlepší audio byl oceněn Pavel Petr z Českého rozhlasu za Olympijský rok Davida Drahonínského, nejlepší články podle poroty sepsal Robert Rampa s kolegy z idnes.cz v sérii „Fígl za 200 milionů a další sporné kroky hokejového svazu“.
Mezi knihami uspěl Tomáš Macek s publikací o Tour de France s názvem Nové příběhy Staré dámy a v kategorii do 30 let uspěli Markéta Plšková a Stanislav Kučera z idnes.cz s textem „Internetoví agresoři? Ubožáci a lidské dno. Jak tenisté čelí výhrůžkám a zášti“.
Založena byla síň slávy, do níž byli in memoriam uvedeni Vilém Heinz-Henry, první předseda Klubu sportovních novinářů, po němž je i cena pro legendy pojmenována, a Václav Pacina, dlouholetý redaktor Mladé fronty Dnes, autor řady publikací.
Ze současných osobností české sportovní žurnalistiky byli oceněni rozhlasový reportér Aleš Procházka a Zdeněk Pavlis, jenž naposledy působil v redakci webu Sport.cz a stále s ní spolupracuje na podcastové sérii Kopačky na hřebíku, zároveň je autorem mnoha oceňovaných knih se sportovní tematikou.