Hlavní obsah

Parádní česká zima! Unikátní sbírka Ledecké, na milionovou odměnu sáhli i další dva Češi

Sníh už i v horských střediskách pomalu mizí, led taje, zimní Světové poháry o víkendu napsaly tečku za sezonou. A pro české sportovce byla velmi povedená! I bez čerstvé snowboardové maminky Evy Adamczykové a po většinu sezony absentující biatlonistky Markéty Davidové hned v šesti olympijských disciplínách vybojovali na světových šampionátech medaili.

Foto: Czech Ski & Snowboard / Bóša

Ester Ledecká byla z českých sportovců v uplynulé zimě nejúspěšnější.

Článek

Světové šampionáty teprve čekají hokejistky a hokejisty, medailová sbírka tak může ještě nabobtnat. Pokud by se ale podobně zadařilo při vrcholu sezony příští rok v Miláně, Cortině a dalších italských střediskách, Češi by si výrazně vylepšili bilanci z olympiády v Pekingu, odkud se před třemi lety vraceli „jen“ se dvěma kovy Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové.

Sport.cz připravil ohlédnutí za předolympijskou zimou v individuálních sportech optikou výsledků, ale i finančních odměn před zdaněním pro představu, ve kterých sportech je tréninková dřina kompenzována slušnými prémiemi a kde si sportovci ke svým platům na odměnách příliš nepřilepší.

Sjezdové lyžování

Obojživelnice Ester Ledecká preferovala po většinu sezony lyže, za což byla odměněna i světovým bronzem ve sjezdu. Přelomovou sezonu má za sebou Jan Zabystřan, který těží ze spolupráce s německým týmem a ve Světovém poháru už se probil i do elitní desítky. Za nimi ale zeje díra, výsledkový propad se nedaří zastavit slalomářce Martině Dubovské.

Ester Ledecká byla ve Světovém poháru v elitní pětce jen jednou při třetí příčce ve Svatém Antonu, ale formu načasovala na mistrovství světa v Saalbachu, kde se radovala z bronzu. I přes dva vynechané závody včetně finále skončila v celkovém hodnocení SP ve sjezdu osmá, celkem si jen na lyžích vydělala necelé dva miliony korun.

Biatlon

Fanoušky nadchl triumfální start sezony Markéty Davidové, pak už ale mohli sledovat jen její boj se zdravím a prodlužující se absenci. Přesto se dočkali dalších stupňů vítězů, nečekaných, ale o to sladších. Na mistrovství světa v Lenzerheide se o ně postarala stříbrem smíšená štafeta Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig, Michal Krčmář.

Vítězslav Hornig je jasným skokanem roku. Do uplynulé zimy ve Světovém poháru získal jediný bod, nyní 391. Díky běžeckému progresu mohl zapsat výsledky jako páté místo ve vytrvalostním závodě v Ruhpoldingu, celkově bral lichotivou dvacátou příčku a vydělal si necelých 1,2 milionu korun.

Tereza Voborníková na startu sezony čekala pomalejší rozjezd poté, co ji ve finální přípravě výrazně zbrzdila nemoc. A skutečně se postupně posouvala vpřed, až se loučila se sezonou sedmým a osmým místem v Oslu. Celkově byla 21., na prize money získala přes 950 000 korun.

Michal Krčmář během sezony nezářil, ale ukázal, že i díky svým zkušenostem dokáže vyladit formu na vrchol sezony. Na mistrovství světa v Lenzerheide skončil osmý v individuálním závodě a především jeho finiš smíšené štafety se zařadil mezi památné momenty českého biatlonu. Vydělal si přes 850 000 korun.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Markéta Davidová stihla v sezoně jen šest závodů.

Markéta Davidová. Moc toho nestihla, pět závodů v úvodu sezony, pak jeden start v Novém Městě na Moravě. Jinak se snažila konzervativně řešit vyhřeznutou plotýnku, až po sezoně stejně musela na operaci. Svoji špičkovou kvalitu ale ukázala, v Kontiolahti vyhrála sprint, v Hochfilzenu byla pátá a sedmá. Stihla vydělat 786 000 korun.

Jessica Jislová. Zažila lepší sezony než tu uplynulou bez umístění v elitní patnáctce. O lepší individuální výsledky často přicházela na trati, ale ve štafetách byla většinou spolehlivou oporou. Na odměnách získala necelých 450 000 korun.

Běh na lyžích

Životní sezona Kateřiny Janatové, návrat Michala Nováka mezi elitu po operaci i slibné momenty nastupující generace. Češi patří do nepříliš široké skupiny zemí, která dokáže nabourávat skandinávskou hegemonii.

Kateřina Janatová skončila šestá v celkovém hodnocení Světového poháru, což je nejlepší český výsledek od dob Kateřiny Neumannové. Na desítce volně v Cogně finišovala hned pod stupni vítězů, ale prosazovat se dokázala i v méně oblíbené klasice. Jen na mistrovství světa doufala v ještě lepší výsledek. Celkově si polepšila o více než milion korun.

Michal Novák po operaci slepého střeva naplno naskočil do Světového poháru až na přelomu roku a přes pozvolný rozjezd se opět začlenil do špičky na kompletní škále distancí. Vrcholem zimy bylo páté místo ve sprintu na světovém šampionátu v Trondheimu, bohatší je o více než 150 000 korun.

Jiří Tuž je ve dvaceti letech mladou krví, která okysličila české běžecké lyžování. Ještě mu chybí větší výsledková stabilita, ale senzačním pátým místem v únorovém sprintu ve Falunu ukázal, že když mu závod sedne, dokáže velké věci. V první sezoně mezi dospělými vydělal zhruba sto tisíc korun.

Snowboarding

Úspěchy přicházely ze všech odvětví, ať už z paralelních závodů, freestyle snowboardingu, či snowboardkrosu. Příští rok můžou být olympijské soutěže v Livignu hodně zajímavé nejen díky Ester Ledecké, ale také Evě Adamczykové, pokud se rozhodne pro návrat.

Ester Ledecká toho na prkně moc nestihla. Na startu sezony vyrazila do čínského Mylinu a brala první a čtvrté místo, na konci ji čekal světový šampionát ve Svatém Mořici. V obřím slalomu se radovala ze zlata, v neolympijském slalomu ze stříbra, jako první získala dvě medaile ze dvou zimních sportů za jednu zimu. Na snowboardu vydělala 880 000 korun.

Zuzana Maděrová vyrostla v další českou elitní závodnici v paralelních disciplínách. Po operaci kyčle se vracela v bolestech, ale během sezony se dostala v obřím slalomu na čtvrté a páté místo, ve slalomu se dočkala i bronzu. Celkově brala v SP 11. místo a 288 000 korun.

Radek Houser dal sezoně ve snowboardkrosu bramborovou tečku v kanadském Mt. St. Anne, odkud si vloni vezl dokonce třetí místo, velké finále jel letos i v Cortině d´Ampezzo. Připsal si celkem 113 000 korun.

Foto: Denis Balibouse, Reuters

Snowboardista Jakub Hroneš na MS v discipíně Big Air.

Jakub Hroneš je odvážným mladíkem, jenž předvádí dechberoucí triky, některé jako jediný na světě. Dařilo se mu zejména v disciplíně Big Air, v níž skončil pátý v Churu, čtvrtý v Klagenfurtu a blýskl se celkovým šestým místem. Odměnou mu bylo lehce přes sto tisíc korun.

Karolína Hrůšová v sedmnácti letech ještě životní sezonu oslavit alkoholickým drinkem nemůže, ale může se těšit z velmi povedené první zimy mezi dospělými snowboardkrosařkami. V gruzínském Gudauri vyhrála malé finále, které jela celkem čtyřikrát, ještě ji čeká juniorské mistrovství světa. Vydělala si zhruba 70 000 korun.

Rychlobruslení

Nestárnoucí Martina Sáblíková, fantastický vstup mezi dospělé Metoděje Jílka a parádní návrat Nikoly Zdráhalové. Takhle zima musela fanoušky ledových oválů hodně bavit.

Martina Sáblíková během sezony na tříkilometrové trati končila pod stupni vítězů, ale nejlepší formu si schovala na světový šampionát do Hamaru. V 37 letech prodloužila svoji medailovou šňůru stříbrem, jen 18 setin od zlata. O další útok na stupně na 5000 m ji připravila nemoc. Ve své předposlední sezoně si vydělala zhruba 213 000 korun.

Metoděj Jílek je kometou sezony. Úspěchy na kolečkových bruslích i juniorské časy dávaly tušit, jaký je talent, ale první dospělá sezona předčila očekávání. V Calgary zazářil stříbrem v juniorském světovém rekordu na 10 000 m, při světovém šampionátu v Hamaru pak bral bronz, historicky první medaili pro české mužské rychlobruslení. Vydělal přes 200 000 korun.

Nikola Zdráhalová dva roky nezávodila, hledala zdravotní pohodu a s ní spojenou chuť do rychlobruslení. Ta se jí vrátila i díky výsledkům, které měly během sezony stoupající tendenci a vyvrcholily pátým místem na 1500 metrů v Hamaru, když se po čtyřech letech představila na mistrovství světa. Na prize money ale nedosáhla.

Skeleton

Zdravím zkoušená Anna Fernstädtová letošní sezonou jasně ukázala, že světovou špičku neopouští a podobně jako čeští rychlobruslaři dokáže i v zemi bez ideálního zázemí porážet soupeřky z velmocí.

Anna Fernstädtová už po Novém roce připomněla svoji sílu, když druhým místem ve Winterbergu vyrovnala svůj nejlepší výsledek kariéry. Poprvé byla v SP druhá před čtyřmi lety, ještě předtím, než jí byla diagnostikována cukrovka. Na mistrovství světa v Lake Placid pak ukázala, že nešlo o jednorázový úlet, v USA slavila pro český skeleton historický bronz. Za ten je ve skeletonu odměna 1000 euro (asi 25 000 Kč), Světový pohár je bez odměn, naopak závodnice na každém platí startovné 25 euro.