Hlavní obsah

Zimní olympiádu v roce 2014 uspořádá Soči

GUATEMALA

Zimní olympijské hry se v roce 2014 budou poprvé v historii konat v Rusku. Uspořádá je město Soči, které zvítězilo v pátečním hlasování členů Mezinárodního olympijského výboru v Guatemale. Stejně jako před čtyřmi lety na pražském zasedání MOV byl hned v prvním volebním kole vyřazen Salcburk a ve finále pak neuspěl jihokorejský Pchjongčchang.

Článek

V Soči, lázeňském městě ležícím přibližně 1500 kilometrů jižně od Moskvy, na pobřeží Černého moře a zároveň v podhůří Kavkazu, se budou dvaadvacáté zimní hry konat od 7. do 23. února 2014. Rusko zatím hostilo jen letní hry v roce 1980 v Moskvě, v zimních olympijských soutěžích přitom už jeho reprezentanti získali 293 medailí.

Potvrdily se předpoklady odborníků, že volba nemá jasného favorita a jedno kolo nebude stačit, protože nadpoloviční většinu hlasů v něm nikdo z trojice kandidátů nezíská. První kolo přitom ještě vyhrál Pchjongčchang, v druhém ale dostalo Soči o čtyři hlasy víc.

Když pak předseda MOV Jacques Rogge rozlepil obálku a přečetl jméno vítězného města, propukla ruská delegace v sále v nezřízené nadšení. Uprostřed objímajícího se hloučku s národní vlajkou radostně křepčil i olympijský vítěz v krasobruslení Jevgenij Pljuščenko.

"Je to historické rozhodnutí," prohlásil šéf ruské kandidatury Dmitrij Černyšenko. "Rusko se teď stane ještě otevřenější a demokratičtější zemí," dodal, zatímco přímo na náměstí v Soči jásalo skoro v půl čtvrté ráno místního času více než 15 000 lidí, kteří sledovali volbu v přímém přenosu.

Železný zohledňoval především podmínky pro sportovce

V prvním kole mohlo volit 97 členů MOV včetně českého zástupce Jana Železného, platných hlasů bylo o dva méně. V druhém kole pak po vyřazení Salcburku navíc volili i tři zástupci Rakouska a Německa. "Všichni tři kandidáti jsou výborně připravení, v každém z těchto měst by hry mohly bez obav být," napsal Železný ČTK krátce před závěrečnými prezentacemi uchazečů.

Dodal, že se sám rozhodne zřejmě až na poslední chvíli. "Mám svůj tip, který samozřejmě neprozradím, ale není definitivní. Na zřeteli budu mít hlavně co nejlepší podmínky pro sportovce," uvedl světový rekordman v hodu oštěpem před volbou.

Soči mělo velkého zastánce v ruském prezidentu Vladimiru Putinovi, jenž má ve městě své letní sídlo a ruské kandidatuře přijel pomoci přímo do Guatemaly. Ve svém středečním projevu slíbil spoustu přírodního sněhu, žádné dopravní zácpy, snadnou dostupnost všech sportovišť a hlavně mohutnou podporu vlády, která na přípravu her vyčlenila 12 miliard dolarů (asi 250 miliard korun). "Vše bude postaveno včas," řekl Putin, jenž z Guatemaly odjel ještě před vyhlášením výsledků. Světové agentury nicméně označily přidělení her Soči především za jeho triumf.

V subtropickém pásu u Černého moře přitom zatím stojí jen čtyři z 11 potřebných sportovišť, ale i ta budou muset projít důkladnou rekonstrukcí. Hodnotící komise MOV navíc označila ruskou kandidaturu jen za "velmi dobře připravenou" a nikoli excelentní; přesto mělo Soči před volbou u sázkových kanceláří nejvyšší vyhlídky na vítězství. Neublížily mu ani protesty ekologů.

Nepomohl ani Tomba 

Pchjongčchang, který v boji o zimní hry 2010 podobně těsně podlehl Vancouveru, byl v zákulisí považován za mírného favorita. Šest let po olympiádě v Pekingu se totiž mohlo korejské horské středisko stát další branou na lukrativní asijský trh. Na to sázeli i členové přípravného výboru. "Rozšíříme zimní sporty do Asie, oblasti s obrovským potenciálem," přislíbil předseda korejské kandidatury Han Sung-so.

Za Pchjongčchangem, jemuž v prezentaci pomáhal i slavný italský slalomář Alberto Tomba, také stál silný sponzor olympijského hnutí Samsung. Organizační výbor navíc prohlašoval, že hodlá napomoci mírovým dohodám s komunistickou severní Koreou a vyslat na hry společný tým.

Přestože i kandidaturu Salcburku označila hodnotící komise MOV za "excelentní", uškodily jí zejména nízký rozpočet, nevýrazná podpora veřejnosti a nejspíš také dopingový skandál rakouského olympijského týmu na loňských hrách v Turíně. Členové delegace nesli neúspěch velmi těžce, slzy v očích se objevily i starostovi města Heinzi Schadenovi.

Ihned po rakouském nezdaru oznámil Mnichov, že se hodlá ucházet o zimní hry v roce 2018. Salcburk chtěl spolupracovat právě s Německem, soutěže sáňkařů, bobistů a skeletonistů se měly konat v Königssee.

O zimní hry 2014 měly původně zájem i španělská Jaca, bulharská metropole Sofia, kazašské Almaty a gruzínské město Boržomi. Ty však výkonný výbor MOV před rokem při zužování seznamu kandidátů vyřadil.

Výsledky hlasování:
1. kolo: Pchjongčchang 36, Soči 34, Salcburk 25 (vyřazen).
2. kolo: Soči 51, Pchjongčchang 47.
Související témata: