Článek
"Podle názoru WADA by toto jednání mělo probíhat veřejně, aby všichni mohli celý proces pochopit a vyslechnout si argumenty," uvedl v tiskovém prohlášení generální ředitel WADA Olivier Niggli.
WADA začátkem prosince potrestala Rusko za zmanipulování dat z moskevské laboratoře. Rozhodla, že příští čtyři roky nesmí země na olympijských a paralympijských hrách a světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ruští závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného.
Ruská strana se podle očekávání během Vánoc proti trestu odvolala a WADA v lednu oficiálně předala případ k řešení CAS. Spor bude řešit komise tří arbitrů, která by podle agentury AP měla vynést definitivní verdikt v květnu, tedy dva měsíce před začátkem OH v Tokiu.
Veřejné slyšení případů CAS není příliš obvyklé a musejí s ním souhlasit obě strany. "Pokud nastane v jeho prospěch konsenzus, CAS téměř jistě veřejné slyšení schválí," uvedl generální sekretář tribunálu Matthieu Reeb.
První veřejné projednávání případu CAS po 20 letech se konalo loni v listopadu v případu čínského plavce Sun Janga, jehož chce WADA potrestat za incident při dopingové zkoušce.