Článek
Už samotný základní závod byl hodně dramatický. Nakonec všechny tři skákaly radostí, když získaly bronz díky 57 středových desítkám. Mongolky, které dosáhly stejného výsledku 1739 bodů, jich měly o pět méně.
Konec bramborám...
Nejzkušenější z trojice Petra Hyková se rozplývala: „Tohle je moje první medaile z velkých závodů. Kolikrát jsme skončily jako družstvo čtvrté, třeba jediný bodík od medaile. Těch brambor už bylo dost! Teď jsem opravdu spokojená. Ze svého výkonu mám také radost, i když samozřejmě může být vždycky lepší. Měla jsem tu ale velké problémy s krční páteří, bolela mě hlava, tak jsem hlavně chtěla pomoc družstvu.
Nejmladší Michaela Musilová léta vládla v Evropě juniorkám. Také pro ni je bronz první velkou medailí v seniorské kategorii. „Mezi ženami už jsem se zabydlela. Mám za sebou pár Světových pohárů. I když nesleduji průběžné pořadí po prvních třiceti ranách před, doneslo se ke mně, že jsem hodně vysoko. Dokonce prý druhá... Ve druhé polovině závodu hned v první sérii to na mne asi dolehlo, nepovedla se mi. Důležité ale je, že jsem se srovnala a zabojovala pro družstvo,“ oddechla si.
Lenka Marušková postoupila do finále jako pátá a v něm začala pěti desítkami, které ji vynesly na stříbrnou pozici. Ve druhé sérii padla jedna devítka a klesla na čtvrté místo. Jenže kazily i soupeřky, takže přes tři těsné devítky ve třetí sérii měla se Srbkou Zoranou Arunovičovou a Ruskou Kirou Klimovou shodný nástřel na desetinku bodu. Rozhodovala poslední série. V ní Marušková po první ráně 10,7 vedla. Ještě před poslední ránou měla na dosah zlato, ale 9,8 bodu ji odsunulo o dvě desetiny bodu na bronzovou příčku. Obě soupeřky si to rozdaly v dodatečném rozstřelu o kov nejcennější a rozsoudila je poslední rána, kdy Ruska byla o desetinku bodu lepší!
Medaile v týmech si považuje
„Já jsem maximálně spokojená. Dvě finále ve dvou dnech, o tom jsem před cestou do Mnichova jen snila. V neděli jsme sice skončila čtvrtá, ale získala jsem účastnické místo pro olympiádu, kde mohu střílet obě disciplíny, protože v té druhé mám splněný limit. To mě uklidnilo, ale nervozitu jsem cítila i dnes. Před šampionátem jsem prodělala zánět očních spojivek. Oči tu hrozně trpěly, ve finálové hale není ideální světlo. Ve finále sportovní pistole jsem viděla chvílemi jen černý flek místo terče a snažila jsem se trefovat jeho střed. Povedlo se! Mám z tohohle bronzu ohromnou radost,“ přiznala česká pistolářská jednička.
Ve sbírce má stříbro z olympiády v Aténách, teď bronz z mistrovství světa k tomu spoustu dalších medailí... „V Aténách mě nikdo neznal, teď se ode mne medaile čekají. Loni jsem si přivezla bronz a stříbro ze vzduchovkového i malorážkového šampionátu. Nedělám mezi medailemi rozdíly, protože každá stojí moc práce nejen na tréninku, ale i v posilovně. Hodně si ale považuji té ze soutěže družstev, protože od juniorských let jsme měly tým, který sbíral čtvrtá místa. Konečně to vyšlo. Michaela s Petrou odvedly skvělou práci,“ zdůraznila Lenka Marušková, která ale tým k medaili dotáhla skvělým výkone v základním závodě.
Velmi dobře začali soutěž i skeetaři, útočící na medaile v jednotlivcích i týmech. Totéž platí o trojici v běžícím terči. čeští střelci tak mohou poslední den šampionátu medailovou sbírku ještě rozšířit.
Výsledky - Sportovní pistole - ženy: 1. Klimová (Rus.) 788,8 (584+204,8), 2. Arunovičová (Srb.) 788,8 (588+200,8), 3. Marušková 788,6 (584+204,6), 27. Musilová 578, 31. Hyková (vš. ČR) 577, družstva: 1. Rusko 1745, 2. Srbsko 1741, 3. Česko 1739. Velkorážní terčovnice 60 ran vleže - ženy: 1. Bucherová (Švýc.) 599 (vyrovnaný svět. rekord), 2. Jakobsenová (Dán.) 597, 3. Houlmontová (Fr.) 597, družstva: 1. Francie 1787 (svět. rek.).