Článek
Olympijské hnutí zatím marně bojuje s obavami obyvatel i samospráv z konání olympiád, zejména pak ze zadlužení pořadatelských měst. Po dvou zimních hrách v Asii (Pchjongčchang 2018 a Peking 2022) jsou na řadě další kontinenty a v počátečním nadšení se do boje pustilo sedm adeptů.
Zbyli poslední dva
Jenže už pět jich odpadlo, zůstali poslední dva mohykání – Stockholm a italská kandidatura Milána a Cortiny. Ve švédské metropoli je ale politická podpora nadále křehká.
Nejnovějším „přírůstkem“ v seznamu stažených kandidatur je Calgary, jehož občané se vyjádřili proti konání her. Stali se tak už devátým městem v řadě… „Nebudeme se pouštět do spekulací, žádný plán B neexistuje,“ odmítl předseda MOV Thomas Bach, že by do hry o ZOH byli dodatečně připuštěni noví kandidáti – mluví se třeba o Salt Lake City.
S nezájmem se v západním světě setkává i pořádání letní olympiády. Když o hry v roce 2024 zůstali dva zájemci, MOV učinil z nouze ctnost a s odůvodněním, že se jedná o výjimečné projekty, přidělil hry Paříži a nezvykle rovnou i následující do Los Angeles. „Neměli bychom se bát o budoucnost, o hry v roce 2032 už máme spoustu zájemců,“ zůstává klidný Bach.
Jak uchazeči o ZOH 2026 odstupovali |
---|
Sion (červen 2018) – v referendu ve švýcarském kantonu odmítlo finanční zapojení regionu 54 procent obyvatel |
Štýrský Hradec (červenec 2018) – Rakouský olympijský výbor stáhl kandidaturu kvůli nedostatečné podpoře zemské vlády |
Sapporo (září 2018) – město se po zemětřesení na ostrově Hokkaidó rozhodlo stáhnout kandidaturu a soustředit se na hry v roce 2030 |
Erzurum (říjen 2018) – tureckému středisku nedoporučil kandidaturu výkonný výbor MOV kvůli nedostatku infrastruktury |
Calgary (listopad 2018) – v nezávazném referendu se 56 procent obyvatel vyjádřilo proti kandidatuře a městská rada ji stáhla |