Článek
Rio získalo jako první jihoamerická země v historii pořadatelství olympijských her při volbě v Kodani 2. října 2009. Pouhé tři dny předtím přistálo na kontě firmy Pamodzi Consulting Diacka mladšího 1,5 milionu dolarů od společnosti Matlock Capital Group z Britských Panenských ostrovů, kterou vlastnil brazilský obchodník Arthur Cesar de Menezes Soares Filho.
Diack, jehož otec v současnosti čeká ve Francii na soud kvůli obvinění z praní špinavých peněz a korupce, také dostal 500 000 dolarů od Brazilcovy firmy prostřednictvím účtu v Rusku.
Peníze na propagaci atletiky?
Papa Massata Diack, který byl loni kvůli korupci potrestán doživotním zákazem působení v atletice, zároveň podle Le Monde z přijatých peněz poslal 300 000 dolarů firmě spojované s Frankiem Fredericksem. Bývalý namibijský sprinter, mnohonásobný medailista z OH a MS, listu řekl, že peníze byly určeny na propagaci atletiky v Africe v letech 2007-2011.
"Platba neměla nic společného s olympijskými hrami. Tehdy jsem nebyl členem rady IAAF a neporušil jsem žádná etická pravidla," řekl Le Monde člen MOV a současný člen výkonné rady IAAF Fredericks, jenž byl při volbě v Kodani skrutátorem. Rio porazilo španělskou metropoli Madrid počtem 66 hlasů proti 32.
Mezinárodní olympijský výbor potvrdil, že se začal korupčním podezřením zabývat. "MOV je odhodlán tuto situaci objasnit a spolupracuje s francouzskými vyšetřovateli," uvedli představitelé MOV v prohlášení.
"Co se týče pana Frederickse, informoval MOV a ujistil nás o své nevině. Věříme, že pan Fredericks dodá potřebné důkazy, které potvrdí proti obviněním Le Monde jeho nevinu," dodal Mezinárodní olympijský výbor.
Podezření z korupce nechalo klidným mluvčího loňských her v Riu Maria Andradu. "Vítězství Ria bylo naprosto jasné. Francouzské úřady vyšetřují šest členů MOV a šest hlasů nemohlo volbu ovlivnit. Bylo to naprosto čisté," řekl agentuře Reuters.