Článek
Celý projekt se teprve dolaďuje. O pomoc již projevily zájem některé nemocnice a záchranné služby z celé republiky. „Důležité je, aby vůbec někdo chtěl tenhle systém využít," řekl Martin Šonka v rozhovoru pro Českou televizi.
O projektu se dozvěděl na sociálních sítích. „Samozřejmě se mi líbil, přišel mi jako dobrý počin. Umíme řídit letadla, tak můžeme v těžké situaci pomoci," nabízí cenné služby.
Piloti mohou létat tam a zpátky po republice nejen s materiálem, ale třeba i převézt doktora. Zdravotnické potřeby mohou dopravit kamkoli do dvou hodin od zadání až po vyložení.
Hlavou dolů nepoletíme, slibuje
V jednom má ale Šonka jasno. Závodní Extru nechá raději v hangáru. „Musel bych doktora posadit na klín a asi by se mu to nelíbilo. A já bych se neudržel a museli bychom letět hlavou dolů," kření se akrobat a bývalý vojenský pilot.
Pro dobrou věc nabízí svůj letoun Zlín Z 143. „Krásné čtyřmístné letadlo, vejdou se tam tři lidi plus já, nebo až tři sta kilogramů materiálu. Dá se tím převézt opravdu hodně," ujišťuje Šonka.
Do projektu se zapojili také další akrobatičtí piloti Roman Kramařík nebo Jan Rudzinskyj. A také piloti vrtulníků, kteří mohou v případě potřeby přiletět přímo na nemocniční heliport.
Dobrovolníci už jen čekají na první zakázky. „Letadlem přeletíte republiku tam i tam za hodinku. Pokrytí je stoprocentní, dá se zaletět úplně kamkoliv," zdůrazňuje Šonka pro ČT.