Článek
Svaz se rozhodl neriskovat ekonomické potíže a plánů na pořádání Světového poháru skokanů a sdruženářů se vzdal. Podle Chládka je však nemožné, aby měl jistotu přidělení dotace dopředu. "Až rozhodne komise, pak můžeme říct, jakou finanční částku dostanou," poznamenal. Je to součástí snahy o transparentní financování sportu. "Nemůžeme to říct dopředu. Je pryč doba, kdy o tom rozhodoval v jedné kanceláři jeden muž."
Lyžařský svaz pochyboval, že by mu byla dotace přidělena, protože v příštím roce se v tuzemsku uskuteční celá řada velkých sportovních podniků. Namátkou například halové mistrovství Evropy v atletice, mistrovství světa v hokeji, evropský šampionát fotbalistů do 21 let nebo mistrovství světa v cyklokrosu.
Pro rozhodování lyžařského svazu podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala nebyla zásadní jen finanční nejistota, ale především kolize se Světovým pohárem biatlonistů. Ten už měl například nasmlouvané vysílací časy v České televizi. "Z tohoto důvodu by to bylo problematické a myslím, že to bylo moudré rozhodnutí," řekl.
U velkých podniků, které jsou mezinárodními federacemi přidělovány s větším předstihem než závody Světového poháru, je možné žádat na ministerstvu o předfinancování. Například atletický svaz jako pořadatel HME v březnu 2015 podle slov předsedy Libora Varhaníka čerpal prostředky na přípravu už z letošního rozpočtu.
Ministr u některých akcí považuje za problém nedostatečnou sportovní infrastrukturu. "Nemůžeme pořádat vrcholné akce bez špičkového vybavení a odpovídajících kapacit. Je nutné tady vybudovat šest nebo sedm světových areálů," dodal.
Národní rada pro sport dnes rozhodovala o návrhu přidělení dotací na rok 2015 nejen pro velké akce, ale také na mládež, budování a obnovu sportovišť a další účely stanovené jednotlivými svazy. Její návrh ještě musí potvrdit porada vedení úřadu.