Článek
"Je to od Číňanů jen fraška. Proč by tam měli šplhat s olympijským ohněm? Pochodeň by tam každopádně hořela jen za pomoci nějakých triků, protože v té výšce už prostě není dost kyslíku," řekl rodák z Jižních Tyrol, alpské oblasti v severní Itálii.
Obdobný názor vyjádřili už počátkem dubna také francouzští alpinisté, kteří odmítli tvrzení, že přechod pochodně přes Everest svou medializací prospěje olympijské myšlence.
"Tato akce není podle našeho názoru v žádném vztahu k hodnotám, které bychom svou činností rádi propagovali. Naopak, pronesení olympijského ohně přes vrchol Everestu pouze přispěje k demytizaci nejvyšší hory světa a změní ji v řadový objekt reklamy," citovala agentura AFP z dokumentu, podepsaného Národním syndikátem horských vůdců, Francouzskou federací alpinistických a horských klubů a Mezinárodní unií národních svazů horských vůdců.
Odborníci poukazují na to, že v nadmořské výšce 8848 metrů, v níž leží vrchol Everestu, už není přirozené hoření možné. Pro pochodeň bude podle nich třeba využívat speciální plynovou směs s vnitřní dodávkou kyslíku.