Článek
"Ruský olympijský výbor má navrácena všechna práva," řekl Žukov ve vysílání státní televize. "Je to pro nás rozhodnutí nejvyšší důležitosti," doplnil.
Rusové doufali ve zrušení suspendace ještě před koncem olympijských her, aby mohli na nedělním slavnostním zakončení v Pchjongčchangu nastoupit pod svou vlajkou. Tuto možnost však zhatily především dopingové případy curlera Alexandra Krušelnického a bobistky Naděždy Sergejevové v průběhu her.
"Dostali jsme z MOV dopis o obnovení členství. Zasedání MOV se 25. února rozhodlo počkat na výsledky zbývajících dopingových zkoušek na olympijských hrách. V dopise se píše, že všechny testy byly negativní, Ruskému olympijskému výboru byla tudíž navrácena jeho práva," citovala Žukova agentura TASS.
Rusko v minulém týdnu také zaplatilo MOV pokutu 15 milionů dolarů (312 milionů korun) za podíl na skandálu s organizovaným dopingem na ZOH v Soči. Její uhrazení bylo jednou z podmínek, aby mohla být suspendace zrušena.
Olympijští sportovci z Ruska, jak znělo oficiální pojmenování ruských reprezentantů, získali v Pchjongčchangu 17 medailí, z toho dvě zlaté. Hokejisté při nedělním medailovém ceremoniálu oslavili vítězství zpěvem zakázané ruské hymny, MOV však uvedl, že jejich počínání nebude mít vliv na rozhodování o dalším osudu Ruského olympijského výboru.
MOV v prosinci suspendoval Rusko kvůli dopingovému skandálu ze Soči. Rusko se tak stalo prvním státem, který byl vyloučen z olympijských her kvůli dopingu, v minulosti k tomuto kroku MOV přistupoval výhradně z politických důvodů. MOV vycházel ze závěrů dvou komisí, které prověřovaly podezření ze státem řízeného dopingu v Rusku a individuální případy podvodů při zimních olympijských hrách 2014 v Soči.
Jak připomněla ruská média, nejbližším úkolem Ruska nyní bude vyhovět novým pravidlům Světové antidopingové agentury WADA, aby se země mohla i po 1. dubnu ucházet o pořádání mezinárodních soutěží. WADA zatím ruské antidopingové agentuře RUSADA nevrátila akreditaci pro provádění testů.