Článek
Při hrách v Riu bylo provedeno 4882 testů u 3237 sportovců ze 137 zemí. To je téměř o 500 kontrol méně, než se plánovalo. Zpráva poukázala na to, že odběry provázela řada závažných nedostatků způsobených chybami v plánování a nedostatečně vyškolenými a vybavenými pracovníky, zejména pak osob, které doprovázejí sportovce při samotných kontrolách.
"Mnoho sportovců, kteří byli vybráni k testování, se jednoduše nepodařilo v olympijské vesnici ani najít," píše se ve zprávě. I proto nebyla často provedena v jednotlivých dnech ani polovina naplánovaných odběrů.
Ani jednou se například nepodařilo dosáhnout zamýšleného denního maxima 350 vzorků moči. V téměř stovce případů také došlo k chybnému zadání dat, takže nebylo možné je přiřadit ke konkrétnímu sportovci. Ve fotbale se vůbec neprováděly mimosoutěžní odběry a v některých vysoce "rizikových" sportech, jako je i vzpírání, bylo málo soutěžních kontrol.
Nedostatečná připravenost a odbornost podle WADA podkopává respekt a důvěru sportovců v antidopingový systém. "A umožňuje to zkušeným a bezskrupulózním sportovcům, kteří chtějí systém zneužít, zmanipulovat průběh dopingové kontroly," uvedl pozorovatelský tým.
Pouze obrovské nasazení odborníků v klíčových pozicích prý umožnilo udržet systém v chodu. I díky tomu podle šéfa týmu Jonathana Taylora antidopingový program v Riu splnil účel. "Přes personální problémy, omezené prostředky a další logistické těžkosti zaslouží ti, kteří na programu pracovali, zejména dobrovolníci, velký respekt," uvedl Taylor.
Mezinárodní olympijský výbor nedostatky připustil, ale antidopingový program v Riu označil za úspěšný. "V Riu bylo třeba překonat některé těžkosti jako nedostatek zdrojů a vyškoleného personálu. Zpráva ale dokazuje, že to byly úspěšné olympijské hry s úspěšným antidopingovým programem," uvedl MOV v prohlášení.