Článek
Osmašedesátiletá Čáslavská po obdržení ocenění poděkovala japonskou větou. "Děkuji, že jste se se mnou přišli podělit o nádherné pocity a zážitky," řekla už česky k hostům, mezi kterými nechyběl bývalý český prezident Václav Havel, jemuž po roce 1989 dělala poradkyni. "Takové vyznamenání nedostává člověk často a jsem velice ráda, protože jsem si ani ve snu nemyslela, že bych mohla být takto poctěna."
V Japonsku získala Čáslavská tři zlaté olympijské medaile, v roce 1964 vyhrála na hrách v Tokiu víceboj, poté přeskok a nejlepší cvičení předvedla i na kladině. Japonské publikum si získala výkony, úsměvem i bojovností a dodnes je tam populární.
"Paní Věře Čáslavské bych rád z celého srdce poblahopřál za vše, co vykonala. Neobyčejně přispěla ke vzájemnému poznání tak vzdálených zemí, přičemž na počátku všeho byly její neobyčejné výkony na olympijských hrách," řekl velvyslanec Harada. "A posledních dvacet let přispívá ke vzájemnému porozumění mezi Japonskem a Českou republikou jako čestná předsedkyně Česko-japonské společnosti," doplnil.
Jako dárek samurajský meč
Čáslavská v Tokiu nadchla diváky především vystoupením na bradlech. Svůj originální prvek - dvojný obrat z visu do visu - zdramatizovala vždy ještě tím, že se vyšší žerdě chytila až v posledním okamžiku. Risk s "ultra cé", jak cviku Japonci říkali, ji ve finále stál zlato. Spadla, pro publikum však předvedla sestavu znovu i s dvojným obratem.
"Při pádu jsem si uvědomila, jak moc bych diváky zklamala, kdybych ultra cé nepředvedla, vždyť ho první do sestavy zařadil Japonec," vysvětlila, proč se na bradla vrátila. Na památku dostala od fanouška samurajský meč. "To byla nejvyšší medaile z japonské olympiády," vzpomínala po 46 letech. Dokonce ji tehdy přijal i japonský císař.
Do Japonska se přitom zamilovala už jako neznámá začínající sportovkyně na olympiádě v Římě 1960. "Prostřednictvím japonských gymnastů," řekla Čáslavská v připraveném proslovu. "Vždy jsem obdivovala jejich přístup k olympiádě. Zatímco ostatní jako třeba Rusové přistupovali k nářadí s kamennou tváří, že by jeden měl pocit, že snad přijde živelná pohroma, japonští gymnasté cvičili s ohromnou lehkostí, přirozeností a to mi velice imponovalo. A navíc byli elegantní," uvedla.
K vavřínům z Tokia přidala Čáslavská další čtyři olympijská zlata v Mexiku a byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa roku 1968 a druhou nejpopulárnější ženou planety za Jacqueline Kennedyovou. V Československu se stala čtyřikrát Sportovcem roku a je rovněž držitelkou Ceny Pierra de Coubertina a Olympijského řádu.