Článek
Stavební povolení už město má, nyní vybírá zhotovitele realizační dokumentace. „To by se mělo podařit do léta a následně nás čeká soutěž na zhotovitele stavby. Věřím, že během podzimu bychom ho mohli mít. Samotná stavba by měla začít v první polovině příštího roku, měla by trvat zhruba dva roky,“ uvedl ostravský primátor Jan Dohnal (ODS).
Multifunkční hala pro minimálně tři a půl tisíce diváků by měla stát přibližně osm set milionů korun bez daně. „Existuje dotační titul Národní sportovní agentury (NSA) a věříme, že splníme všechny podmínky, abychom si na ty peníze mohli sáhnout. Ta alokace může být až 300 milionů korun,“ dodal Dohnal.

Multifunkční hala pro míčové sporty Ostrava

Multifunkční hala pro míčové sporty Ostrava

Multifunkční hala pro míčové sporty Ostrava
O hale pro míčové sporty se v Ostravě hovoří už mnoho let, právě finance její výstavbu ale zdržely. Stavět ji měla původně soukromá firma majitele basketbalového klubu NH Ostrava Tomáše Vrátného, která ale nemá nárok na dotaci z NSA. Projekt proto převzalo město Ostrava a pozemky vybrané pro stavbu haly s Vrátným směnilo. Celkově šlo o výměnu pozemků v celkové hodnotě asi 285 milionů korun. „Rozhodli jsme se, že projekt převezmeme, proto jsme museli provést i majetkové vypořádání,“ uvedl Dohnal.
To se dotklo i současného domova ostravských basketbalistů, haly Tatran. Ostrava získala pozemky pod budoucí halou i pod Tatranem, který půjde k zemi. „Ustoupí výstavbě třetí etapy Místecké ulice a dostavění dálnice v centru města,“ vysvětlil primátor Ostravy.
Majitel NH Ostrava Vrátný chtěl původně Tatran zachovat pro mládežnické basketbalisty. To se ale nakonec ukázalo jako nereálné. „Po plánovaných úpravách by Tatran neměl vchod, musel by se vytvořit nový, ze střechy. Město by nám i pomohlo s přestavbou, abychom splnili všechny normy, ale znalci odhadli, že by to stálo dvě stě milionů korun. To je nemožná mise,“ řekl Vrátný. Ostravský primátor ale zmínil variantu legendární stavbu rozebrat a na jiném místě znovu postavit. „Třeba jako výstavní pavilon,“ naznačil.
Hala pro míčové sporty nedaleko obchodního centra Futurum bude sloužit primárně pro zápasy prvoligové a mezinárodní. V Ostravě hrají nejvyšší basketbalovou soutěž muži NH Ostrava a ženy SBŠ Ostrava, florbalovou extraligu ženy i muži SSK Vítkovice a FBC Ostrava, dívky Sokolu Poruba hrají ligu házené a v nejvyšší české soutěži působí také ostravští volejbalisté a volejbalistky.
Diváci se ale mohou těšit i na reprezentační výběry. „Chtěl bych ocenit město za přístupu ke sportu. Ostrava často hostí řadu velkých sportovních akcí a tomu odpovídá i budování infrastruktury. Pokud se podaří vše, jak je plánováno, tak tady bude brzy stát naprosto unikátní stavba, která bude splňovat jak parametry pro vrcholový sport, tak i pro pořádání mezinárodních akcí. Dlouhodobým cíle Národní sportovní agentury je, aby obdobné haly vznikaly i v dalších městech,“ uvedl Ondřej Šebek, předseda NSA.