Článek
NSA už s novým žebříčkem seznámila zástupce svazů. Kdo si polepšil? Na více prostředků může dosáhnout krasobruslení, pro které je to významné i s ohledem na světový šampionát, který bude v roce 2026 hostit v Praze. A polepšilo si i taekwondo, jemuž pomohla i premiérová účast dvou reprezentantek na olympijských hrách Paříži.
Naopak elitní skupinu opustil baseball, který nebyl součástí programu pařížské olympiády, a pod pět kruhů se vrátí za čtyři roky v Los Angeles. A pohorší si také Český svaz bobistů a skeletonistů. Dalších 28 svazů si postavení v nejvyšší skupině udrželo.
NSA už dříve uvedla, že žebříček se bude aktualizovat vždy po olympijských hrách, další možné úpravy tak nastanou v roce 2026. Drobných úprav doznala i kritéria.
„Na základě připomínek od svazů a ČUS se některé dílčí věci změnily. Třeba podmínka úspěchu na olympiádě, že musí být v první polovině startovního pole, se ukázala jako ne úplně správný parametr, protože světovou konkurenci musíte porazit už kvůli nominaci. Rozšířila se bodovací škála popularity sportů, kde jsme doplnili sledovanost v televizi a na digitálních médiích. A více akcentujeme členskou základnu,“ uvedl už v září v rozhovoru pro Sport.cz předseda NSA Ondřej Šebek.
Přechod k prioritizaci Šebek odůvodňoval tím, že stát nemůže zajistit širokou finanční podporu všem sportovním svazům na stejné úrovni. NSA může zároveň udělit dvě divoké karty a mezi třicítkou můžou být maximálně čtyři sportovní svazy neolympijských sportů. To je aktuálně jen případ florbalu.
„Velmi nás to těší, navíc jsme členskou základnou druhý největší sport,“ hřeje předsedu Českého florbalu Daniela Nováka.