Článek
Stín pochybností to vrhá i na další v pořadí za ním. Tedy jen papírově. Ve skutečnosti a v reálném čase šlo bez ohledu na cokoli - nejen podle nejzasvěcenějších odborníků - bezpochyby o jedinečné výkony.
„Koruna Himálaje bez krále. Když někdo, kdo sedí u počítače a pravděpodobně nikdy nebyl ani v Nepálu mění historii. Mohl bych být rád, posunu se v žebříčku. Ale možná jenom do té doby, než mě z něj taky vyřadí,“ komentuje Jaroš na sítích převrat v pohledu na horolezecké triumfy minulosti.
Messner přišel o prvenství...! Koruna Himálaje bez krále. 🙈 Titulky z našich i světových médií. Když někdo, kdo sedí u...
Posted by Radek Jaroš on Wednesday, September 27, 2023
Problém je v tom, že vrcholy jednotlivých osmitisícovek nebyly správně identifikovány. Mnozí to tušili, mluvilo se o tom.
Podle nových výzkumů k úplnému zdolání Annapurny s nadmořskou výškou 8091 m n. m. mělo kdysi italské dvojici chybět 65 metrů chůze, pouhých pět výškových metrů. Rekordní soubor Messnerových výstupů, mnohdy za děsivých útrap, tak byl ´od stolu´ rozbořen. Už tedy neplatí, že dnes devětasedmdesátiletá legenda jako vůbec první mezi lety 1970 a 1986 zdolala všechny osmitisícovky.
Lze očekávat další pohyby v žebříčcích, někteří lezci z nich mohou být vyřazeni. Mnozí už nebudou mít šanci se do něj vrátit… Může to potkat i Jaroše, který se zdoláním Koruny Himálaje, všech čtrnácti světových osmitisícovek, pyšní od roku 2014. Tehdy to pro něj byl dárek k padesátinám. Byl patnáctý v pořadí, kterému se to povedlo bez podpory kyslíku.
Připouští, že některé osmitisícovky mají nejasný hlavní vrchol anebo vrcholů hned několik. „A znám hodně lidí i od nás, z Čech, kteří prokazatelně na tom hlavním nikdy nestanuli… A dokážu si představit i polemiku okolo mého hlavního vrcholu Annapurny. Obrovský dlouhý hřeben bez jasnějšího vrcholového štítu. Seděl jsem na hřebeni obkročmo jako na koni, abych mohl vyfotit vrcholovou vlajku,“ připomíná dále na sítích.
O svých výkonech má dostatek dokumentace, kterou ostatně předvádí na četných přednáškách, k nimž vyráží za svými příznivci.
„Pořád si troufnu tvrdit, že mám, možná nejlépe ze všech horolezců, vlastníma rukama zdokumentované fotograficky a filmově všechny vrcholy osmitisícovek, na kterých jsem stál. A možná někoho potěší stejně jako mě, že jsem našel filmaře, produkci a máme i námět, jak moje Himálaje zpracovat. Bude se točit celovečerní film!!!“ tak trochu odbočuje od tématu, které v těchto dnech hýbe horolezeckým světem. „Pravda, čeká mě větší práce než dát dohromady expedici. Sehnat na jeho výrobu několik milionů Kč,“ nastiňuje dále Jaroš.
Jurgalski v minulosti opětovně podrobně zkoumal výstupy na 14 hor s výškou větší než 8000 m nad mořem. Závěr je jasný. Některé vrcholy (zejména Annapurna, Dhaulagiri a Manaslu) nebyly po mnoho let správně na mapách identifikovány. Řada horolezců tak stanula jinde. Alespoň tak hodnotí situaci Guinnessova kniha rekordů.
Z horolezeckého světa přicházejí téměř výhradně negativní reakce. „Nerozumí tomu. Je směšný,“ atakují hrdinové z výšin Jurgalského. Daily Mail jej označil jako samozvaného mapového nadšence.
Jurgalski sám si za výsledky svého zkoumání stojí a podle něj se ti, kteří byli třeba jen malý kousek od vrcholu, nemohou pyšnit žádnými rekordy. Je to krádež?
„Nikdy jsem žádné rekordy nevyhlašoval, o žádné tedy nemůžu přijít,“ reaguje Messner.
Podle Jurgalským upraveného pořadí je prvním, který zvládl zdolat všechny vrcholy v souladu s jeho výzkumy Američan Ed Viesturs, kterému se to povedlo v roce 2005. Podle zatím neoficiálních dohadů z více než 40 horolezců, kteří si myslí, že mají Korunu Himálaje, se to ve skutečnosti povedlo jen čtyřem.
Mění se i jméno ženské premiantky. Místo Rakušanky Gerlinde Kaltenbrunnerové (2011) je to Číňanka Tung Chung Ťüan, jíž se to povedlo letos.