Článek
Chalífová byla silně kritizována za to, že je transgender zápasnicí, či dokonce biologickým mužem, protože nemohla o rok dříve startovat na mistrovství světa, jelikož neprošla testem na DNA.
Jenže osmadvacetiletá sportovkyně má kvůli genetické anomálii v těle vyšší hladinu testosteronu. A navíc světový šampionát pořádala ruská organizace IBA, se kterou měl Mezinárodní olympijský výbor dlouhodobě velké neshody, které dospěly až do stadia, že ji MOV přestal uznávat, a tak hrozilo vyloučení boxu z olympiády v Los Angeles.
Nakonec ale v březnu padl verdikt, že tradiční sport bude i nadále pod pěti kruhy a pozici IBA, tedy největší boxerské organizace, převezme World Boxing. Ti nejlepší amatérští boxeři a boxerky tak o svůj vrchol nepřijdou.
Chalífová už nyní v rozhovoru pro španělský list Marca oznámila, co chystá. „Soustředím se na zisk druhého olympijského zlata. Vzhledem k tomu, že jsem ve větší fyzické i duševní rovnováze, tak chci odvést perfektní práci a dorazit v lepší formě, než jsem byla v Paříži,“ uvedla.
V Los Angeles se na rozdíl od Paříže nebude soutěžit v kategorii do 66 kg (velterová váha bude od 60 do 65 kg). A tak se Chalífová rozhodla, že přejde do střední váhy, kde může vážit od 65 do 70 kg.
„Nemyslím si, že přibírání pro mě bude obtížné. V Paříži jsem měla přesně 66 kg. Už s týmem studuji, jak se na přechod co nejlépe připravit,“ usmála se rodačka z města Ain Sidi Ali, která také přemýšlí o odchodu mezi profesionály. „Budu čekat na dobrou smlouvu a ta nejlepší nabídka mě přesvědčí,“ dodala.