Hlavní obsah

ČUS bije na poplach: hrozí zavření bazénu v Podolí i centra v Nymburku

Aktualizováno

Plavecký stadion v Podolí a Národní sportovní centrum Nymburk, kde se připravuje řada reprezentantů v různých sportovních odvětvích, nesplňují podmínky pro zastropování cen energií. Na základě právní analýzy vládního nařízení to zjistila Česká unie sportu (ČUS), která obě zařízení vlastní. Hrozí, že ČUS bude muset oba areály 1. ledna 2023 uzavřít.

Foto: Milan Malíček, Právo

Plavecký bazén v Podolí slouží veřejnosti i reprezentantům.

Článek

Zastropování energií se plošně vztahuje na sportoviště, která jsou v majetku obcí, krajů nebo státu. Podmínky pro maloodběratele by měla splňovat drtivá většina menších sportovních klubů a tělovýchovných jednot. "V České republice máme zhruba 4500 sportovišť a podle našich dat zhruba 99 procent z nich bude mít podle nového vládního nařízení zastropované energie," uvedla Národní sportovní agentura (NSA).

Soukromí majitelé sportovišť si podle ní musejí zjistit sami, jestli svými parametry podle spotřeby, počtu zaměstnanců a obratu splní podmínky malého nebo středního podniku, které mají ceny zastropované. "Problém je u soukromých zimních stadionů nebo plaveckých bazénů, jako je Podolí, kde nyní probíhají analýzy," poznamenala agentura.

Foto: www.scnb.cz

Jedna z hal ve sportovním centru v Nymburku.

ČUS zjistila, že u dvou ze tří sportovních areálů, které provozuje, podmínky nesplní. Cenu elektřiny bude mít zastropovanou jen v lyžařském areálu Zadov, který je připojen na hladině nízkého napětí, protože trafostanice je v majetku distributora. V případě podolského bazénu a nymburského sportovního centra vlastní trafostanice ČUS, takže se jedná o připojení na vysokém napětí. "Elektřinu v Národním sportovním centru Nymburk ani na Plaveckém stadionu v Podolí ČUS nemá podle nařízení vlády zastropovanou, protože byla v roce 2020 velký podnik," uvedla unie v analýze.

U plynu ČUS v těchto centrech spadá mezi velkoodběratele, takže ani tam nemůže cenový strop využít. Provoz by se tak stal pro ČUS neudržitelným. "ČUS bude patrně muset od 1. ledna 2023 Plavecký stadion Podolí i Sportovní centrum Nymburk uzavřít," dodala unie.

Poměrně komplikovaná je podle NSA situace u Sokolů, kde jednotlivé jednoty fungují jako pobočné spolky centrální České obce sokolské. "Každá sokolovna má své IČO a u Národní sportovní agentury žádají o dotace každá sama za sebe. Oficiální struktura je ale taková, že jednotlivé sokolovny jsou pobočnými spolky České obce sokolské, a pokud by to právníci brali jako jeden velký podnik, tak už Sokol nesplní podmínku malého a středního podniku," uvedla agentura.

Samotní Sokolové se zastropováním cen počítají, protože je o tom opakovaně ujišťují politici a mají to potvrzeno i z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu. "Avizované zastropování cen energií se týká rovněž tělocvičného spolku Sokol (Česká obec sokolská). Je na něj nahlíženo jako na běžného odběratele. Tudíž má na zastropování nárok," uvedl úřad.

Také NSA je přesvědčena, že Sokolové ze systému vypadnout nesmějí. "Sokol je mnohdy jediným sportovním i kulturním centrem v dané obci a nedokážeme si představit, že by neměl zastropované ceny. Pokud by tomu tak mělo být, určitě budeme tuto situaci s Ministerstvem průmyslu a obchodu řešit," uvedla agentura.