Článek
Většina velkých sportovních federací, včetně např. FIFA nebo UEFA, na základě doporučení Mezinárodního olympijského výboru vyřadila ruské a běloruské sportovce ze svých soutěží a oběma zemím odebrala pořadatelství velkých akcí. Po prvotních zmatcích nebylo umožněno startovat ani paralympionikům ze zemí válečných agresorů na hrách v Pekingu.
Ke zrušení jejich účasti došlo pouhý den před začátkem her a Mezinárodní paralympijský výbor se odvolával na hrozbu bojkotu ze strany jiných zemí a možný „vliv vlád" v zákulisí. Ruský diktátor Vladimir Putin toto rozhodnutí napadl. „Byly pošlapány olympijské principy," řekl během jednání o sociálně-ekonomické podpoře ruských regionů.
„Neváhali si vyřídit účty s paralympioniky. To je ten sport mimo politiku," dodal jízlivě. Ruští sportovní činitelé odsoudili sankce vůči sportovcům za diskriminační a Ruský svaz sportovců je dokonce označil za „sportovní genocidu."
Vzhledem k vyloučení ruských a běloruských paralympioniků z her má Rusko v plánu vlastní akci ve sportovním středisku v Chanty-Mansijsku v termínu od 18. do 21. března. Pozváni na ni budou sportovci z Běloruska, Arménie, Tádžikistánu a Kazachstánu.