Článek
„Docela jsem koukal, když ta zpráva přišla, jestli je to vůbec pravda,“ přiznává 25letý Louda, který neváhal a s hvězdným Dánem hned ladil termín návštěvy.
„On trénuje v Dubaji, kde má svoji skupinu, a občas si zve evropské hráče, aby měl soupeře na sparing,“ líčí. V únoru tak okusil trénink s nejlepším z nejlepších. „Super zkušenost, trénink v takové intenzitě. A vidět jeho denní režim bylo ohromně inspirující,“ přiznává po kempu v dubajském sportovním centru.
Podmínky hvězdnému Dánovi závidět nemusí. „Má halu, trenéra a míče jako my. Není tak žádný přístroj, díky němuž by se zlepšoval, vše je o dřině,“ vypozoroval.
Ostatně ani čeští hráči už nemusejí bezpodmínečně trávit celé roky v zahraničí. Díky národnímu centru v Plzni se dočkali kvalitních podmínek, z nichž vyrostla rekordní čtyřnásobná účast na olympijských hrách v Paříži, kam kromě Loudy vyrazí i Tereza Švábíková a deblisté Adam Mendrek s Ondřejem Králem.
„Nejlepší hráči jsou společně na jednom místě, jen tím se posouvají, tak to funguje všude na světě. A hodně důležitá je i práce Oscara Martíneze,“ oceňuje španělského kouče, který má na povel českou reprezentaci už druhým rokem. „Mně hodně pomohl i v sebevědomí, začal jsem věřit, že i top hráčům můžu konkurovat,“ pochvaluje si Louda.
Však na nedávném mistrovství světa družstev v čínském Čcheng-tu zapsal výhru proti Německu, v zápase se supersilnými Japonci jako jediný z českého týmu získal alespoň set.
Díky progresu v posledních dvou letech se pohybuje na hraně padesátky světového žebříčku, díky čemuž měl luxus prakticky jisté olympijské účasti už na přelomu roku. „Je to naplnění celoživotního snu. Když jsem s badmintonem začínal, viděl jsem Petra Koukala a Kristínu Gavnholt, jak hráli v Pekingu, a šel jsem si za tím,“ popisuje.
Vedle svého sportovního snu ale budoval i civilní plány. Předloni dokončil na plzeňské univerzitě bakalářský obor kybernetika. „Teď by bylo extrémně těžké to skloubit, ale věřím, že se vrátím a inženýra dostuduju,“ říká možný budoucí IT specialista.
A jeho schopnosti by se daly využít i v badmintonu. „Zatím program na analýzu dat neexistuje, spíš koukáme s trenérem na video. Někdy mě napadlo, že by se něco takového dalo naprogramovat, ale to spíš až po kariéře,“ usmívá se.
Teď má počítač spíš na odreagování, třeba když si chce zahrát hru League of Legends. A ligou badmintonových legend bude i olympijský turnaj v Paříži. „Ve skupinách jsme po třech, jeden bude nasazený z nejlepších 16 hráčů světa. Rád bych vyhrál jeden zápas, a kdyby se povedlo postoupit ze skupiny, to už by bylo něco historického,“ uvědomuje si Louda.